Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wiceszef MSW Ukrainy szacuje, że tylko 3 proc. ostrzelanych przez Rosję celów na Ukrainie to obiekty wojskowe.
Lars Klingbeil powiedział, że trzeba odejść od błędnego przekonania, że gdzieś są duże szafy ze sprzętem osobistym żołnierzy czy czołgów. - Wszystko to musi być wyprodukowane - powiedział Klingbeil w niedzielę wieczorem w programie ARD.
Zapowiedział, że jeśli niemiecki przemysł zbrojeniowy, który w ostatnich latach coraz bardziej zmniejsza swoje zdolności produkcyjne, nie będzie w stanie sobie z tym poradzić, będzie trzeba szukać sprzętu za granicą. Pod uwagę można wziąć USA lub inne kraje NATO.
- Jest jasne, że musimy szybko i dobrze wyposażyć Bundeswehrę i musimy pracować nad tym na pełnych obrotach - powiedział Klingbeil.
Czytaj więcej
Przedstawiciele administracji i Kongresu USA wyrażają obawy, że pomoc wojskowa udzielana przez Stany Zjednoczone Ukrainie prowadzi do opóźnienia dostaw broni na Tajwan - pisze "Wall Street Journal".
Lider SPD dodał, że po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego lub oświadczeniu rządu kanclerza Olafa Scholza z 27 lutego oczekiwałby, że przemysł odbuduje te moce "w szybkim tempie"
- Ale czekać i mówić: najpierw zobaczmy, co nam zaoferuje polityka, to nie jest postawa, z którą teraz skutecznie zmniejszymy te niedobory - stwierdził.
27 lutego Scholz zapowiedział masowe dozbrojenie i specjalny program dla Bundeswehry na kwotę 100 mld euro.