Co Zambijczyk robił na ukraińskim froncie

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało Lusakę, że jej obywatel zginął we wrześniu na Ukrainie.

Publikacja: 14.11.2022 23:19

Lemekhani Nyirenda zginął 22 września

Lemekhani Nyirenda zginął 22 września

Foto: zimlive.com

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 264

„Nasze ministerstwo jest bardzo zasmucone wiadomością o przedwczesnej śmierci Lemekhani Nyirendy. (…) Ale zambijski rząd domaga się wyjaśnień jak obywatel naszego kraju, odbywający karę więzienia w Moskwie mógł znaleźć się na Ukrainie i utracić życie” – odpowiedziało zambijskie ministerstwo.

Czytaj więcej

Aresztowany w Rosji student z Zambii zginął na froncie. Lusaka żąda wyjaśnień

23-letni Zambijczyk był studentem słynnego Moskiewskiego Instytutu Inżynieryjno-Fizycznego, który zajmuje się badaniami jądrowymi. W rosyjskiej stolicy znalazł się dzięki stypendium swojego rządu. Ale w kwietniu 2020 roku – w dość tajemniczych okolicznościach – został skazany aż na 9,5 roku więzienia za posiadanie narkotyków. Dorabiał wtedy jako kurier w jednej z moskiewskich firm.

Według informacji zambijskich władz ostatnie wieści od skazanego pochodziły z więzienia na obrzeżach Moskwy.

Czytaj więcej

W Ukrainie zginął co czwarty przestępca zwerbowany przez Grupę Wagnera

Można jedynie podejrzewać, że został zwerbowany do walki na Ukrainie po rosyjskiej stronie w zamian za anulowanie wyroku. Takie obietnice szczodrze rozdaje więźniom „kucharz Putina” Jewgienij Prigożin, który objeżdża łagry i rekrutuje tam skazanych. Przy czym obecnie nie tylko Prigożin werbuje skazanych do swojej firmy Wagner, prawdopodobnie robią to też firmy najemników bezpośrednio związane z GRU.

Jednak do tej pory nie było informacji, by ktokolwiek z nich werbował za kratami obywateli krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw (obecnie to głównie Uzbecy i Tadżycy skazani w Rosji). A szczególnie ciemnoskórych obywateli państw afrykańskich.

Jednocześnie kremlowska propaganda (w wielu programach publicystycznych i na wielu kanałach telewizyjnych) twierdzi, że po ukraińskiej stronie walczą „Murzyni z NATO i pedofile”.

Rosjanie podali dopiero 9 listopada, że Nyirenda zginął jeszcze 22 września na froncie na Ukrainie. W tym czasie trwały zaciekłe walki wokół Łymanu, które doprowadziły do oskrzydlenia całego tamtejszego zgrupowania rosyjskiego. Ale nie ma żadnej pewności, by nieszczęsnego Zambijczyka skierowano właśnie na ten odcinek frontu, ani by w ogóle dotarł na front. Część bowiem zwerbowanych więźniów jest zabijana przez instruktorów z Wagnera jeszcze w trakcie szkolenia – za niewykonanie rozkazów lub zbyt wolne albo niewłaściwe ich wykonanie.

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim