Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donbas pozostaje epicentrum rosyjskich ataków na Ukrainie.
Uważa się, że około 6,9 mln osób zostało wewnętrznie przesiedlonych na terenie Ukrainy, często żyjąc w bardzo trudnych warunkach, a plan awaryjny rządu słowackiego przewiduje możliwość napływu setek tysięcy z nich w nadchodzących miesiącach.
Dane agencji ONZ ds. uchodźców UNHCR pokazują, że około 4,5 miliona ukraińskich uchodźców jest obecnie zarejestrowanych w różnych programach ochrony w całej Europie, a wielu z nich znajduje się w krajach UE graniczących z Ukrainą - na Słowacji, w Polsce, na Węgrzech i w Rumunii.
Po początkowym wzroście po inwazji Rosji 24 lutego, liczba uchodźców zmierzających na zachód z Ukrainy spadła późną wiosną. Tej jesieni nie odnotowano jeszcze dużego wzrostu liczby uchodźców, ale organizacje charytatywne twierdzą, że są oznaki zwiększonego ruchu przez granice i zwiększają przygotowania.
- Wzrost jest odczuwalny i jest oczekiwany. Obecnie jest to wzrost o 15 proc. - powiedział Roman Dohovic, koordynator pomocy w mieście Koszyce na Słowacji.