Grupa Wagnera "ma na Kremlu tyle samo władzy co ministrowie"

Liderzy rosyjskich najemników - Grupy Wagnera mają obecnie tak duży wpływ polityczny na Kremlu, jak minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i minister obrony Siergiej Szojgu - powiedział rosyjski dysydent i były więzień polityczny Michaił Chodorkowski.

Publikacja: 02.11.2022 12:26

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 252

Michaił Chodorkowski powiedział brytyjskiej komisji spraw zagranicznych, że Jewgienij Prigożyn, biznesmen, który przyznał się we wrześniu, że założył Grupę Wagnera, miał taki sam dostęp do Putina jak urzędnicy państwowi.

Powiedział, że Prigozhin stał za niedawnym mianowaniem generała Siergieja Surowikina na szefa operacji wojskowej na Ukrainie i był z nim w bliskim kontakcie ws. trwającej wojny.

- Popularność Grupy Wagnera w Rosji wzrosła w ostatnich miesiącach, ponieważ była w stanie argumentować, że jej istnienie działało jako alternatywa dla szerszej mobilizacji - powiedział Chodorkowski.

Dodał jednak, że Grupa Wagnera, licząca tylko około 7000 jednostek, nie weźmie na siebie winy, jeśli operacje wojskowe na Ukrainie zakończą się niepowodzeniem, ponieważ siły rosyjskie liczą od 150 000 do 200 000 tys. żołnierzy.

Dwaj, którzy wezmą na siebie winę, to Jurij Kowalczuk, finansista Putina, oraz minister obrony Siergiej Szojgu. To oni mieli najczęściej naciskać na Putina, by rozpoczął inwazję i przewidywali, że Kijów może zostać zajęty w ciągu trzech dni.

Chodorkowski oskarżył Putina o korzystanie z sił najemnych, takich jak Grupa Wagnera, która często rekrutuje skazańców, ponieważ pozwoliło mu to kłamać, zaprzeczać odpowiedzialności i realizować nielegalną politykę zagraniczną. - Są zaangażowani w terroryzm i zabijanie -  powiedział, dodając, że Wielka Brytania zbyt wolno oskarżała grupę, mimo terrorystycznej działalności w Afryce.

Chodorkowski wezwał Wielką Brytanię do przyjęcia wielu z tych rosyjskich wygnańców mówiąc: "Ci ludzie są najbardziej aktywnymi i wykształconymi obywatelami z pewnymi środkami finansowymi, w tym 30 000 rosyjskich programistów. To znacząco uderzyło w zdolność Rosji do prowadzenia wojny cybernetycznej."

Konflikty zbrojne
Rosja ogłosiła, że tworzy „pas bezpieczeństwa” na terytorium Ukrainy
Konflikty zbrojne
Statek z pomocą humanitarną dla Gazy ostrzelany u wybrzeży Malty. Nadał sygnał SOS
Konflikty zbrojne
Izraelski atak powietrzny na Damaszek. Ostrzeżenie dla nowych władz Syrii
Konflikty zbrojne
Władimir Putin tymczasowo zmienia cele wojny na Ukrainie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1163
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne