Grupa Wagnera buduje umocnienia przeciwczołgowe. Nowe zdjęcia satelitarne

Prawie 2-kilometrowa fortyfikacja została zbudowana poza okupowanym przez Rosjan miastem Hirśke, na wschodzie Ukrainy - pokazują nowe zdjęcia satelitarne wykonane przez firmę Maxar Technologies.

Publikacja: 22.10.2022 07:08

Grupa Wagnera buduje umocnienia przeciwczołgowe. Nowe zdjęcia satelitarne

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 241

Fortyfikacja składa się z czterech rzędów cementowych piramid, zdaniem Rosjan mają powstrzymać wszelkie ukraińskie pojazdy i czołgi przed poruszaniem się na wschód. Za fortyfikacjami przeciwczołgowymi znajduje się duży rów. 

Dodatkowe zdjęcia satelitarne wykonane przez Europejską Agencję Kosmiczną pokazują, że kopanie rowów odbywało się w dwóch częściach: pierwsza część rowu została wykopana 25 września, druga część rowu została wykopana pomiędzy 30 września a 5 października. 

Rosyjskie media informowały o "Linii Wagnera", nawiązując do rosyjskiej grupy najemników Wagner. Telewizja Zvezda, media rosyjskiego wojska, przekazała, że jest to "druga linia obrony", gdyby Ukraińcy próbowali przebić się w tym rejonie.    

Chociaż umocnienia mogłyby pomóc w obronie przed atakiem frontalnym, nic nie powstrzymuje sił ukraińskich od zwykłego objeżdżania umocnień, które rozciągają się zaledwie na długości 1,6 kilometra.

RIA/FAN, rosyjski tabloid, opublikował w środę mapę, twierdząc, że grupa Wagnera będzie kontynuować budowę swojej "linii", aż rozciągnie się ona na wschód od granicy rosyjsko-ukraińskiej do Kreminny, a następnie na południe do Switłodarśka.

Analiza mapy przeprowadzona przez CNN wykazała, że tak długa fortyfikacja rozciągałaby się na długości 217 kilometrów.

Dodatkowe zdjęcia satelitarne przejrzane przez CNN nie pokazały, że jakakolwiek inna konstrukcja wzdłuż rzekomej ścieżki "Linii Wagnera".

To nie pierwszy raz, kiedy Grupa Wagnera wykorzystuje okopy do umocnienia swoich pozycji. W 2021 roku grupa najemników zbudowała ponad 70 kilometrów okopów na libijskiej pustyni, aby powstrzymać ataki naziemne na ich pozycje. 

Konflikty zbrojne
Rosja uzbraja okręty w międzykontynentalne pociski Buława. Mogą przenosić po 6 głowic nuklearnych
Konflikty zbrojne
Izraelskie czołgi wjeżdżają w głąb Rafah
Konflikty zbrojne
Izraelscy protestujący niszczyli pomoc humanitarną dla Strefy Gazy
Konflikty zbrojne
Duńskie F-16 wkrótce na Ukrainie. Kopenhaga finalizuje obietnicę dostaw
Konflikty zbrojne
USA nie dostrzegają znamion ludobójstwa w Strefie Gazy