Reklama

Trzeci ukraiński port nad Morzem Czarnym wznowił pracę

Statek towarowy "Sacura", na pokładzie którego znajduje się 11 tys. ton soi, płynący do Włoch oraz "Arizona", z 48 458 tonami kukurydzy na pokładzie, płynący do Turcji, wypłynęły w poniedziałek z ukraińskich portów.

Publikacja: 08.08.2022 08:56

Jeden ze statków, który w ostatnim czasie opuścił port w Czarnomorsku

Jeden ze statków, który w ostatnim czasie opuścił port w Czarnomorsku

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 166

Po wypłynięciu z portu Piwdennyj i z Czarnomorska dwóch statków łączna liczba statków towarowych z żywnością z Ukrainy na pokładzie, które wypłynęły z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym po 22 lipca, wzrosła do 10.

22 lipca Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ porozumiały się w sprawie odblokowania ukraińskich portów nad Morzem Czarnym (Odessy, Czarnomorska i portu Piwdennyj) dla transportu żywności szlakiem morskim.

3 mln ton

Tyle towarów może obecnie eksportować Ukraina drogą morską

W poniedziałek rano minister infrastruktury Ukrainy, Ołeksandr Kubrakow, potwierdził, że dwa statki wyszły z portów zwracając uwagę, że wypłynięcie statku "Sacura" z portu Piwdennyj port ten finalnie już wrócił do funkcjonowania (poprzednie statki wypływały z Odessy i Czarnomorska). 

Reklama
Reklama

Kubrakow dodał, że otwarcie portu Piwdennyj zwiększy możliwości eksportowe Ukrainy do 3 milionów ton miesięcznie.

Czytaj więcej

Zełenski: Bardzo trudna sytuacja w Donbasie, trudna na południu

W czasie pokoju Ukraina eksportowała ze swoich portów nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim łącznie 6 mln ton produktów żywnościowych miesięcznie. Obecnie jednak Ukraina utraciła dostęp do Morza Azowskiego, a porty położone nad tym morzem są okupowane przez Rosję.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1460
Materiał Promocyjny
Jak osiągnąć sukces w sprzedaży online?
Konflikty zbrojne
Włodzimierz Czarzasty: Nie możemy udawać, że Putin i jego banda nagle stali się negocjatorami dobrej woli
Konflikty zbrojne
Iran zapowiada projekt porozumienia nuklearnego. Trump wyznaczył wcześniej termin
Konflikty zbrojne
Jak bardzo Rosjanie zawyżają straty Ukrainy? Generał podaje niewiarygodne liczby
Materiał Promocyjny
Presja dorastania i kryzys samooceny. Dlaczego nastolatki potrzebują realnego wsparcia
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama