Ukraiński Sztab Generalny odnotowuje, że w pobliżu Wołynia i Polesia, po białoruskiej stronie granicy, trwają ćwiczenia żołnierzy i jednostek wojskowych Białoruskich Sił Zbrojnych.

"Prawdopodobieństwo ataków rakietowych i powietrznych z terytorium tego kraju utrzymuje się" - pisze o Białorusi Sztab Generalny armii Ukrainy.

Na Siewierszczyźnie Rosjanie podejmują działania mające na celu wzmocnienie granicy w obwodach briańskim i kurskim, co ma wiązać ukraińskie siły i uniemożliwiać przerzucenie ich w inne części kraju.

Ukraiński Sztab Generalny odnotowuje, że na terenie obwodów briańskiego i kurskiego przedłużono czas zagrożenia terrorystycznego do 8 czerwca.

Jak czytamy w raporcie Rosjanie ostrzelali ze swojego terytorium, z wykorzystaniem 120-mm moździerzy oraz artylerii miejscowości Bacziwsk i Kransopole w obwodzie sumskim oraz osadę w rejonie czernihowskim.

Na Słobodszczyźnie Rosjanie prowadzą intensywny ostrzał pozycji ukraińskiej armii. Ostrzeliwują też infrastrukturę cywilną w rejonie Ternowa i miejscowości Czerkasy Tyszki.

W raporcie czytamy, że Rosjanie próbują poprawić sytuację taktyczną w rejonie Izium i wznowić ofensywę w rejonie Słowiańska.

W Donbasie Rosjanie - jak podaje ukraiński Sztab Generalny - skupiają się na zajęciu wsi Łyman i poprawie sytuacji taktycznej w rejonie Siewierodoniecka i Awdijiwki. Rosjanie podjęli próbę ofensywy w kierunku Ustyniwki, ale bez sukcesów.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Czytaj więcej

Szef MSZ Ukrainy: Proszę o wyrzutnie rakiet. Pytają mnie "Amerykanie je dali?"

Walki trwają też w rejonie miejscowości Bachmut, Rosjanie próbowali prowadzić ofensywę w kierunku Komyszuwachy, ale bez sukcesu.

W rejonie Mikołajowa Rosjanie próbują poprawić swoją sytuację taktyczną i dotrzeć do granic obwodu chersońskiego. Rosyjska armia próbowała prowadzić ofensywę w kierunku Tawrijśka, ale bez sukcesu.

W rejonie Krzywego Rogu Rosjanie próbowali - bez powodzenia - prowadzić ofensywę w kierunku Mikołajiwki.

W ciągu ostatniej doby Ukraińcy odparli w Donbasie 10 ataków Rosjan, niszcząc cztery czołgi, dwa zestawy artyleryjskie, transporter opancerzony, jeden inny pojazd wojskowy i jednostkę sprzętu specjalnego. Obrona przeciwlotnicza zniszczyła pięć bezzałogowych statków powietrznych, Orlan-10.

Siły powietrzne Ukrainy zniszczyły 10 lekkich pojazdów opancerzonych i przechwyciły oraz zniszczyły dwa pociski manewrujące.