Prezydent Rosji nie zgadza się na ewakuację rannych obrońców Azowstalu

Państwo robi wiele, aby uwolnić naszych obrońców Azowstalu, ale jest to operacja wojskowa i nie można tego upublicznić - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar.

Publikacja: 15.05.2022 21:48

Prezydent Rosji nie zgadza się na ewakuację rannych obrońców Azowstalu

Foto: AFP

Maliar poinformowała, że w negocjacje dotyczące warunków uwolnienia rannych żołnierzy z zakładów Azowstal zaangażowanych jest wiele państw, w tym Izrael, Szwajcaria Turcja i Finlandia, oraz organizacje międzynarodowe.

Wiceminister przekazała, że władze Ukrainy robią wiele, aby doprowadzić do uwolnienia żołnierzy, ale jest to operacja wojskowa i nie można zdradzać szczegółów rozmów. Znają je jedynie krewni żołnierzy.

Czytaj więcej

Kadyrow pisze do Erdogana: Pułk "Azow" to ateiści i mordercy

Maliar uważa, że większość spornych problemów została rozwiązana, ale na przeszkodzie przeprowadzenia akcji stoi sam prezydent Rosji.

- Putin po prostu nie zgadza się na to, żeby ewakuować żołnierzy - powiedziała wiceminister. Wyraziła jednak nadzieję, że obrońców Azowstalu uda się uratować.

W podziemiach nieustannie atakowanych przez Rosjan zakładów Azowstal przebywa około 600 żołnierzy. Najprawdopodobniej wszyscy z nich są ranni, część wielokrotnie, a ponad 40 osób jest w bardzo ciężkim stanie.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Kontrofensywa czy starcie o kilka wiosek
Konflikty zbrojne
Rozpoczęła się kontrofensywa Ukrainy? Władze w Kijowie zabierają głos
Konflikty zbrojne
Gen. Milley ostrożnie ocenia szanse ukraińskiej kontrofensywy
Konflikty zbrojne
Rosjanie porzucili ponad 10 ton amunicji w obwodzie charkowskim
Konflikty zbrojne
Rosja: Wojna najemników z regularną armią