"Doszło do strategicznego przełomu na korzyść Ukrainy. Ten proces zabierze trochę czasu. W długiej perspektywie obecne trendy sprawią, że porażka Rosji będzie nieunikniona. Jednocześnie chcę podkreślić, że mamy przed sobą skrajnie trudne tygodnie, musimy utrzymywać obronę głównie w oparciu o własne siły, przeciwko podrażnionemu agresorowi" - napisał Reznikow na Facebooku.

Reznikow podkreślił, że ponad 1 500 ukraińskich żołnierzy szkoli się już z użycia zachodniego uzbrojenia, które ukraińscy partnerzy przekazują stronie ukraińskiej. Przeszkoleni żołnierze wrócą potem na Ukrainę jako instruktorzy, a niektórzy od razu zostaną rzuceni do walki.

Czytaj więcej

Erdogan: Turcja nieprzychylna przyjęciu do NATO Finlandii i Szwecji

Minister obrony Ukrainy podkreślał jednocześnie, że "do czasu aż dojdzie do równowagi jeśli chodzi o ciężką broń" na froncie, co umożliwi przełamanie na korzyść Ukrainy, "czas ucieka".

Reznikow zapewnił, że ukraińskie przywództwo, dyplomaci i wiele innych osób pracuje całą dobę, by przyspieszyć i zwiększyć skalę pomocy wojskowej dla Ukrainy. - Osiągamy znaczące sukcesy, ale są także trudności - zastrzegł. 

Jednocześnie - jak dodał - wszystko zabiera bardzo dużo czasu jeśli pamięta się, że żołnierze ukraińscy na linii frontu - od Dońca Siewierskiego po Azowstal, osaczeni przez okupantów umierają za Ukrainę, a ukraińscy obywatele na tymczasowo okupowanych terenach są w niebezpieczeństwie. "Dlatego robimy wszystko co możliwe i co niemożliwe, aby przybliżyć wyzwolenie naszej ziemi" - podkreślił Reznikow.

To bardzo trudny okres, potrzebujemy jedności - jedności, woli i cierpliwości

Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy

Według Reznikowa zwiększenie presje poprzez sankcje na Rosję i zwiększenie pomocy międzynarodowej dla Ukrainy w najbliższych kilku miesiącach "stworzy warunki, w których Kreml straci szansę na osiągnięcie jakiegokolwiek sukcesu".

"Wtedy pojawi się nowe okno możliwości dla Ukrainy. To bardzo trudny okres, potrzebujemy jedności - jedności, woli i cierpliwości. Ukraina wygra!" - podsumował Reznikow.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ