Rosyjskie wojska mają gromadzić się w obwodzie biełgorodzkim, obwodzie woroneskim oraz wokół miasteczka Matwiejew Kurhan w obwodzie rostowskim.
Na Ukrainie Rosjanie wzmacniają swoje siły wokół Izium i przygotowują się do natarcia na południe, którego celem ma być zajęcie Słowiańska - wynika z analizy Instytutu Studiów nad Wojną, think tanku z USA.
Zajęcie Słowiańska umożliwiłoby uderzenie na wschód i południowy wschód, co mogłoby się zakończyć okrążeniem ukraińskich wojsk walczących w obwodach donieckim i ługańskim.
Rosjanie wzmacniają swoje siły wokół Izium i przygotowują się do natarcia na południe
Jeśli Rosjanom uda się zająć Mariupol wówczas uderzą na północ, aby okrążyć dużą grupę ukraińskich wojsk w Donbasie - podaje również amerykański think tank.
Według ukraińskiego Sztabu Generalnego Rosjanie rozpoczynają właśnie ofensywę, której celem będzie zajęcie zakładów Azovstal w Mariupolu, ostatniego bastionu obrońców tego oblężonego od 2 marca miasta.
Czytaj więcej
"Trwa heroiczna obrona Ukraińców przed rosyjską inwazją" - pisze Sztab Generalny armii Ukrainy w najnowszym komunikacie na temat sytuacji na frontach.
Ukraiński Sztab Generalny od dłuższego czasu sygnalizuje, że Rosjanie - po niepowodzeniu planów zajęcia Kijowa - skupią się obecnie na ofensywie na wschodzie Ukrainy. Celem tej ofensywy ma być m.in. osiągnięcie administracyjnych granic obwodów donieckiego i ługańskiego.