"Nowaja Gazieta", ukazująca się od 1993 roku, jest jednym z niewielu niezależnych periodyków ukazujących się w Rosji.

Ukazywała się w wersji tradycyjnej i internetowej trzy razy w tygodniu. Jej redaktor Dmitrij Muratow w ubiegłym roku został jednym z laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, którą przyjął w imieniu redakcji, bo, jak stwierdził, to właśnie całemu zespołowi gazety ta nagroda się należy. 

W ubiegłym tygodniu redakcja zdecydowała o przekazaniu Medalu Pokojowej Nagrody Nobla na aukcję, z której zysk zostanie przekazany fundacji pomagającej poszkodowanym w wojnie Ukraińcom.

Czytaj więcej

Rosyjski Medal Pokojowej Nagrody Nobla dla uchodźców z Ukrainy

Wojna w Ukrainie, nazywana przez władze Rosji "specjalną wojskową operacją", spowodowała zmianę prawa karnego. Kolportowanie prawdziwych informacji o działaniach rosyjskiej armii w Ukrainie, nazywane przez władzę "rozpowszechnianiem fake newsów", jest od tej pory karane nawet 15 latami więzienia.

"Nowaja Gazieta już dwukrotnie została upomniana przez rosyjski organ cenzorski, Roskomnadzor.

Czytaj więcej

Rosja: "Nowaja Gazieta" nie będzie się ukazywać do końca wojny na Ukrainie

Jak poinformował Roskomnadzor, została upomniana  w związku z tym, że na jej stronie internetowej pojawiła się publikacja, w której zagraniczna organizacja pozarządowa nie została odpowiednio oznaczona jako "zagraniczny agent". 22 marca redakcja otrzymała podobne upomnienie.

Z tego powodu zapadła decyzja o zwieszeniu wydawania gazety do czasu zakończenia wojny Rosji z Ukrainą.

Z okładki ostatniego, wczorajszego numeru, redakcja pisma wprost informuje czytelników o tym, jak wygląda "specjalna operacja wojskowa": "ROSJA. BOMBARDUJE. UKRAINĘ."