- Sytuacja jest bardzo dynamiczna. W pierwszym rzędzie myślimy o bezpieczeństwie Ukrainy, ale też musimy mieć w perspektywie potencjalną eskalację konfliktu w kierunku konfliktu światowego - mówił szef BBN.

Nie podejmujemy żadnych decyzji bez uzgodnienia z NATO i bez otrzymania gwarancji dla naszych działań

Paweł Soloch, szef BBN

- Jesteśmy częścią Sojuszu, wszelkie działania, które wykonujemy, nawet wszelkie planowanie działań, jest uzgadniane wewnątrz Sojuszu, z naszymi sojusznikami. Nie podejmujemy żadnych decyzji bez uzgodnienia z NATO i bez otrzymania gwarancji dla naszych działań - stwierdził Soloch.

Czytaj więcej

NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą. Obawy przed eskalacją

Dopytywany o apele władz Ukrainy do NATO o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, Soloch odparł, że "apel wynika z tragicznej sytuacji bohaterskiej Ukrainy". - Tym niemniej jest to apel o rozpoczęcie bezpośredniego konfliktu z Rosją. Sojusz się na to nie zdecydował - podkreślił.

- Zdajemy sobie sprawę, jak tragiczna jest sytuacja Ukrainy i zdajemy sobie doskonale sprawę, że w ich interesie i w interesie całego świata jest jak największe nasze zaangażowanie i to zaangażowanie jest, są dostawy wszelkich materiałów, w tym wojennych, również pomoc jeśli chodzi o kwestie związane z bronią - podkreślił Soloch.

Rosjanie przekroczyli wszelkie możliwe linie, ale oczekujemy, że nie przekroczą ich jeszcze bardziej

Pawel Soloch, szef BBN

Mówiąc o tym, że NATO nie decyduje się na wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą, Soloch stwierdził, że "to jest cienka czerwona linia, która obowiązuje na dzień dzisiejszy w ściśle określonej sytuacji". - Rosjanie przekroczyli wszelkie możliwe linie, ale oczekujemy, że nie przekroczą ich jeszcze bardziej. Mam na myśli rozmaite sygnały, pogróżki dotyczące broni nuklearnej i że nie przekroczą również pewnych linii związanych z zachowaniami dotyczącymi ochrony ludności cywilnej, korytarzami humanitarnymi - dodał.

- To wciąż nie jest konflikt światowy, czego chcielibyśmy uniknąć - podkreślił Soloch.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ