Powstanie centrum informacji o zbrodniach wojennych

We wtorek władze w Sarajewie i przedstawiciele Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (MTKJ), podpiszą porozumienie o utworzenia centrum informacyjnego o zbrodniach wojennych.

Publikacja: 29.11.2016 09:28

Powstanie centrum informacji o zbrodniach wojennych

Foto: Wikimedia

W  Muzeum Vijecnica (budynek ratusza), odnowionego po zniszczeniach powstałych podczas oblężenia miasta, zgromadzone zostaną wszystkie dokumenty wytworzone w MTKJ oraz dokumenty rządowe BiH, dotyczące zbrodni wojennych popełnionych na terenie byłej Jugosławii.

MTKJ został powołany do życia w 1993 roku, a do 2017 roku przeprowadził postępowania wobec 160 oskarżonych o zbrodnie wojenne. Ewentualne odwołania będą już tylko  rozpatrywane przez Mechanizm Odwoławczy dla Międzynarodowych Trybunałów.

Warto przypomnieć, że pod koniec października Organizacja Narodów Zjednoczonych zaapelowała do władz Bośni i Hercegowiny o przyspieszenie procesu identyfikacji ekshumowanych osób z masowym grobów z okresu wojen w byłej Jugosławii w latach 90.

Natomiast we wrześniu w Sarajewie kilkudziesięciu prokuratorów, dziennikarzy i ekspertów Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii rozmawiało o postępach w zakresie rozliczania zbrodni wojennych.

Raport specjalny prokuratury BiH wskazuje, że zadanie zakończenia najbardziej przewlekłych i skomplikowanych śledztw dotyczących zbrodni wojennych, popełnionych w czasie wojny w byłej Jugosławii, postawione przez UE - nie zostało zrealizowane. Do analizy dotarli dziennikarze BIRN. Pod koniec listopada ubiegłego roku, Unia Europejska zaleciła rządom Czarnogóry i właśnie Bośni, intensyfikację działań mających na celu rozliczenie zbrodni wojennych popełnionych w latach 90. Prokuratura z 500 zakwalifikowanych spraw jako priorytetowe, nadal pracuje nad ponad 300, w tym kilkoma najbardziej przewlekłymi. Najbardziej spektakularne śledztwa zostały kolejny raz przedłużone, tym razem do 2018 roku.

Są także sprawy, które w ogóle jeszcze nie trafiły do MTKJ. Po wielu latach poszukiwań, a następnie kolejnych latach przygotowań aktu oskarżenia,  proces Dragana rozpoczął się we wrześniu 2016 roku. Dragan od wielu lat był ścigany i poszukiwany. Śledczy musieli również zmierzyć się z problemem jego australijskiego obywatelstwa. Policja federalna zatrzymała Dragana Vasiljkovicia w Sydney, w styczniu 2006 roku. W Perth na zachodzie kraju, żył jako Daniel Snedden, utrzymując się z nauki gry w golfa.

Nadal otwartą pozostaje kwestia postawienie "Dragana" przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii. Jednak według komentatorów to perspektywa bardzo odległa i nie gwarantuje sukcesu w postaci skazania. Za przykład podają proces twórcy oddziałów czetników Vojislava Szeszelja.

Konflikty zbrojne
Zachodnie wojska na Ukrainie. Wysłannik Donalda Trumpa mówi o Polakach, rząd reaguje
Konflikty zbrojne
Izrael zbombardował szpital w Strefie Gazy
Konflikty zbrojne
Dlaczego Tusk nie jechał w jednym wagonie z Macronem, Merzem i Starmerem? Ambasador Ukrainy tłumaczy
Konflikty zbrojne
Trump nie wyklucza, że pojawi się w Stambule. Zełenski „będzie czekał”; nie wiadomo, czy osobiście stawi się Putin
Konflikty zbrojne
Cała Strefa Gazy zagrożona klęską głodu. 500 tys. Palestyńczyków grozi śmierć głodowa