Jak stwierdza się w raporcie ONZ, Korea Płn. w coraz większym stopniu omija międzynarodowe sankcje. Pjongjang nie przestrzega ani embarga na dostawy broni, ani sankcji finansowych, ani innych restrykcji – napisali w raporcie eksperci ONZ. Im więcej sankcji było ogłaszanych, tym bardziej były one ignorowane.

Eksport głównie do Chin

Według wyliczeń ONZ nielegalne eksporty osiągają od lutego do sierpnia br. sumę w przeliczeniu 224 mln euro. Nabywcami surowców takich jak węgiel i rudy żelaza w minionych sześciu miesiącach były Chiny, Indie, Malezja i Sri Lanka. Eksport ten jest jawnym łamaniem zakazu eksportu nałożonym na Koreę Płn. przez międzynarodową społeczność.

Broń do Afryki

Eksperci ONZ stwierdzili, że Korea Płn.z powodzeniem eksportuje broń do Syrii, Angoli, Konga, Erytrei, Namibii i Tanzanii. W odniesieniu do restrykcji finansowych eksperci krytykują, że wiele północnokoreańskich instytucji finansowych ma w dalszym ciągu swoich przedstawicieli za granicą. Pracownicy instytucji rządowych otwierają np. kilka kont bankowych za granicą na jedno nazwisko, co ma na celu zacieranie śladów transakcji.

14 testów rakietowych 2017

Jak stwierdza się w raporcie Narodów Zjednoczonych, pomimo tego, że na kraj ten nałożono najbardziej restrykcyjne sankcje w historii ONZ, Korea Płn. w badanym przez ekspertów okresie poczyniła znaczne postępy na polu budowy broni masowego rażenia. W roku 2017 krajowi temu udało się przeprowadzić 14 testów rakietowych, dwa z nich były testami rakiet międzykontynentalnych. Raport powstał jeszcze przed połową sierpnia, czyli przed testem rakiety, która przeleciała nad Japonią i testem atomowym na początku września.

Kto zawetuje sankcje?

W poniedziałek (11.09.2017) Rada Bezpieczeństwa ONZ z inicjatywy Stanów Zjednoczonych będzie debatowała na temat dalszych sankcji wobec Korei Płn. Rząd Donalda Trumpa chciałby przeforsować cały pakiet sankcji, między innymi zamrożenie wszystkich zagranicznych aktywów Kim Dzong Una, embargo na dostawy ropy, przymusowe rewizje północnokoreańskich okrętów na pełnym morzu i zakaz importu wyrobów tekstylnych oraz wstrzymanie przekazów pieniężnych Północnych Koreańczyków na konta w kraju.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW

Trzeba się jednak liczyć z tym, że na niektóre z tych sankcji nie zgodzi się dwóch stałych członków Rady Bezpieczeństwa posiadających prawo weta: Rosja i Chiny. Prezydent Rosji Putin wypowiedział się ostatnio przeciwko zwiększeniu presji na Koreę Płn.

Niemcy jako mediator?

Jako mediator w kryzysie północnokoreańskim oprócz Szwajcarii swój udział zaoferowały także Niemcy. – Jeżeli nasz udział w rozmowach byłby pożądany, natychmiast się na to zgodzę – powiedziała kanclerz Angela Merkel w rozmowie z „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". Wskazała przy tym na negocjacje ws. irańskiego programu nuklearnego, w których, obok stałych członków Rady Bezpieczeństwa, brały udział także Niemcy. – Był to długi i ważny okres w dyplomacji, który w ubiegłym roku doprowadził do pomyślnego końca. Podobny format mogę wyobrazić sobie dla rozwiązania konfliktów z Koreą Płn.– powiedziała Merkel.