290 tys. absolwentów techników i liceów, a także 5480 osób, które szkołę średnia ukończyły we wcześniejszych latach, w środę o godz. 9 rano zaczęło pisać egzamin z języka polskiego. Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, najstarszy zdający ma 71 lat.
Już od wtorku wieczorem media społecznościowe rozgrzewały informacje o „przeciekach” z arkuszy egzaminacyjnych. Składa się on z dwóch części – testu i pracy na co najmniej 250 słów. Najwięcej emocji wzbudzają tematy prac, które trzeba napisać na podstawie wskazanego w arkuszu egzaminacyjnym fragmentu i znajomości lektury. Typowano zwłaszcza „Pana Tadeusza” i „Dziady” Adama Mickiewicza – co nie dziwne, skoro mamy obecnie Rok Romantyzmu Polskiego. W typach pojawiała się także „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, „Lalka” Bolesława Prusa (była rok temu) i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Czekano zwłaszcza na to, czego w internecie będą szukali maturzyści z Podlasia – w ubiegłym roku, tuż przed egzaminem, wyszukiwali informacji o „Lalce” - i właśnie ta lektura znalazła się w temacie pracy, którą trzeba było napisać.
Czytaj więcej
W środę 4 maja od pisemnego egzaminu z języka polskiego rozpoczęły się matury 2022.
Jak wynika z opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną po godz. 14 arkuszy, maturzyści mieli do wyboru trzy tematy:
1. Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury.