Turcja: Starożytny zamek zniszczony podczas trzęsienia ziemi

Położony na południu Turcji zamek Gaziantep został poważnie uszkodzony w czasie poniedziałkowego trzęsienia ziemi w Turcji. Budowla pochodzi z II wieku n.e. i zbudowano ją za czasów Imperium Rzymskiego.

Publikacja: 07.02.2023 09:33

Turcja: Starożytny zamek zniszczony podczas trzęsienia ziemi

Foto: PSP/AA/ABACA

W poniedziałek rano południową Turcję nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7. Jak powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, były to najsilniejsze wstrząsy w tym regionie świata od 1939 roku.

Według najnowszych danych, które podała turecka agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych (AFAD), w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji zginęło 3381 osób, a 20 426 zostało rannych. Z kolei w Syrii zginęły 733 osoby na terenach kontrolowanych przez rebeliantów i 656 - na terenach będących pod kontrolą rządu.

Łącznie w poniedziałkowym trzęsieniu ziemi zginęło ponad 4,7 tys. osób. Na miejscu trwa akcja ratunkowa. Na apel Turcji o pomoc odpowiedziało kilkadziesiąt państw, w tym Polska.

Czytaj więcej

Trzęsienie ziemi w Turcji. Po 24 godzinach spod gruzów uratowano 14-latka

Zniszczony zamek z czasów Imperium Rzymskiego

Jak informuje turecki portal hurriyetdailynews.com, w wyniku trzęsienia ziemi, które miało miejsce w Turcji, zniszczeniu uległ między innymi zamek w położonym na południu kraju mieście Gaziantep. Pochodząca z II wieku n.e. budowla była jednym z najlepiej zachowanych tureckich zamków. 

Współczesny wygląd zamek uzyskał za panowania cesarza bizantyjskiego Justyniana (527-565 n.e.). Pierwsze umocnienia zostały zbudowane jednak w tym miejscu już w czasach rzymskich. Mury zamku tworzyły okrągły kształt o średnicy około 100 metrów i obwodzie 1200 metrów. W mur wkomponowanych było 12 wież.

Tureckie media informują, że niektóre bastiony we wschodniej, południowej oraz południowo-wschodniej części zamku zostały zniszczone. Gruzy, które spadły na ogrodzenie, zniszczyły je. „Żelazne bariery wokół zamku zostały rozrzucone po okolicznych chodnikach, zawalił się również mur oporowy obok zamku. W niektórych bastionach zaobserwowano duże pęknięcia” – poinformowała turecka państwowa agencja informacyjna Anadolu.

Zamek był wielokrotnie przebudowywany i poddawany renowacji na przestrzeni lat. W ostatnim czasie mieściło się w nim Muzeum Panoramiczne Obrony i Bohaterstwa Gaziantep.

W Turcji trwa obecnie akcja ratunkowo-poszukiwawcza.

Klęski żywiołowe
Stan wyjątkowy w Rosji. Tysiące ludzi zmuszonych do ewakuacji
Klęski żywiołowe
Ponad 4 tys. osób bez dachu nad głową. Klęska żywiołowa na południu Rosji
Klęski żywiołowe
Trzęsienie ziemi w Nowym Jorku. Nie ma informacji o zniszczeniach
Klęski żywiołowe
Tajwan nadal szuka zaginionych w czasie trzęsienia ziemi. 400 osób utknęło w hotelu
Klęski żywiołowe
Po trzęsieniu ziemi na Tajwanie: Ponad tysiąc rannych. Dziesiątki zaginionych