Nie zawsze wnioskodawca jest zadowolony z interpretacji, tj. z poglądów zaprezentowanych przez organ podatkowy. W takiej sytuacji można walczyć o jej zmianę. Co prawda postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej jest jednoinstancyjne, ale wnioskodawcy przysługuje skarga do sądu.
Najpierw wezwanie organu...
Zanim jednak będzie mógł ją wnieść, musi wezwać organ, który udzielił odpowiedzi, do usunięcia naruszenia prawa. Wezwanie takie należy wnieść do organu na piśmie w terminie 14 dni od dnia doręczenia interpretacji. Nie ma żadnych określonych wymogów formalnych, jakie ma ono spełniać.
Musi z niego jednak wynikać, na czym polegało naruszenie prawa oraz jak, zdaniem podatnika, należy je usunąć. Na takie wezwanie organ podatkowy powinien odpowiedzieć, tj. ustosunkować się do stawianych przez wnioskodawcę zarzutów.
Nie ma się jednak co łudzić, że zmieni zdanie, zdarza się to bowiem niezwykle rzadko. Jest więc bardzo prawdopodobne, że organ stwierdzi, że nie zachodzą przesłanki zmiany stanowiska wyrażonego w interpretacji.
...potem skarga do WSA
Wtedy wnioskodawca ma prawo wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Może to zrobić w ciągu 30 dni od doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa.