Co można znaleźć w bazie interpretacji podatkowych

Rozmowa | Grzegorz Gębka, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej

Aktualizacja: 16.06.2016 08:07 Publikacja: 16.06.2016 02:00

Rz: Ministerstwo Finansów zamieściło na swojej stronie internetowej nową wyszukiwarkę interpretacji podatkowych. Co przedsiębiorcy mogą w niej znaleźć?

Grzegorz Gębka: Przede wszystkim, zresztą tak jak w poprzedniej bazie, interpretacje indywidualne, czyli odpowiedzi na pytania podatników. To istotna wskazówka dla tych, którzy mają wątpliwości przy rozliczeniu podatkowym.

Interpretacje indywidualne mają jednak dwa mankamenty. Po pierwsze, chronią tylko tych, którzy o nie wystąpili. Przypomnijmy, że przedsiębiorca, który dostanie korzystną interpretację, nie musi w razie sporu z urzędem przejmować się odsetkami za zwłokę i odpowiedzialnością karną skarbową. Jeśli otrzymał odpowiedź jeszcze przed transakcją, to nie zapłaci też podatku. Taka interpretacja nie zabezpiecza jednak innych przedsiębiorców, nawet będących w identycznej sytuacji.

Po drugie, w wielu sprawach fiskus prezentuje niejednolite stanowisko. Wprowadza to niepotrzebną dezorientację wśród przedsiębiorców. Jednak już sama możliwość poznania stanowiska skarbówki w konkretnych sprawach daje podatnikowi pogląd na sytuację i powoduje, że ma świadomość ewentualnego ryzyka.

A interpretacje ogólne?

One mają większe znaczenie dla podatników. Dają gwarancję jednolitego stosowania przepisów przez urzędy i chronią wszystkich, którzy się do nich zastosują. Niestety, minister finansów rzadko sięga po ten instrument.

Generalnie uważam, że przy wielości aktów prawnych dotyczących podatków i liczby ich nowelizacji interpretacje są nieocenionym źródłem informacji o podejściu fiskusa do konkretnych problemów. Ponadto pełnią swojego rodzaju funkcję edukacyjną. Szkoda tylko, że póki co z nową wyszukiwarką ministerstwa jest sporo problemów technicznych i trudno z niej korzystać. Miejmy nadzieję, że jest to stan przejściowy.

W bazie są też pisma, które nie są ani interpretacjami ogólnymi, ani indywidualnymi. Skarbówka wyjaśnia w nich zasady opodatkowania w różnych sprawach, przykładowo w „Rzeczpospolitej" z 7 czerwca br. omawialiśmy takie pismo dotyczące leasingu. Co one dają przedsiębiorcom?

Ministerstwo Finansów czasami zamieszcza na swojej stronie różne wyjaśnienia, komunikaty czy instrukcje. Formalnie nic podatnikom nie gwarantują. Może się więc okazać, że przedsiębiorca zastosuje się do takiego pisma, ale jego urząd skarbowy ma w tej sprawie inne zdanie.

Co wtedy zrobić?

Warto powołać się na zasadę zaufania do organów skarbowych. To pomaga, o czym świadczy chociażby wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 20 czerwca 2013 r. (I SA/Po 164/13), który uznał, że nie można kwestionować rozliczenia rocznego osoby kierującej się przy korzystaniu z ulg informacjami z ulotki Ministerstwa Finansów. Nie powinna bowiem ponosić negatywnych konsekwencji błędów skarbówki.

Oczywiście przedsiębiorca stosujący się do takich wyjaśnień fiskusa powinien zachować ich wydruk albo zapisać je na dysku komputera.

—rozmawiał Przemysław Wojtasik

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku