Podczas wypełniania formularza ORD-IN niezwykle istotne będzie podanie liczby zaistniałych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych. Wnioskodawca będzie bowiem płacił 75 zł od każdej z opisanych sytuacji.
Nie wiadomo jednak, jak będą np. traktowane przypadki, gdy z jedną transakcją związane jest pytanie i o VAT, i o podatek dochodowy. Powstaje pytanie, czy jest to jeden stan faktyczny, czy dwa? Można się spodziewać, że będzie to budzić wątpliwości. Zwracała na to uwagę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podczas konsultacji w sprawie projektu. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów napisało jedynie, że pojęcia te występują w ordynacji podatkowej, a rozporządzenie nie może precyzować definicji ustawowych. Podkreśliło też, że pojęcie "stan faktyczny" już występuje w ordynacji podatkowej i nie powoduje wątpliwości.
Od 1 lipca niezwykle istotne będzie terminowe wniesienie opłaty za wniosek. W razie niedotrzymania terminu pozostanie on nierozpatrzony, bez uprzedniego wezwania do uregulowania należności. Opłaty można realizować gotówką lub na rachunek bankowy. Kopię dowodu wpłaty najlepiej dołączyć do wniosku, przepisy pozwalają jednak na jej dosłanie w ciągu tygodnia. Informacje o wysokości opłaty i sposobie jej uregulowania trzeba będzie zamieścić w części D druku.