Interpretacje ogólne to obowiązek ministra

Tylko wójt, burmistrz i prezydent miasta są uprawnieni do zmiany interpretacji indywidualnej dotyczącej podatków lokalnych. Ministerstwo Finansów uważa, że nie może nawet wydawać do nich interpretacji ogólnej

Aktualizacja: 29.01.2009 07:10 Publikacja: 29.01.2009 07:05

Interpretacje ogólne to obowiązek ministra

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

O tym, że gminy nie radzą sobie z wydawaniem interpretacji w sprawie podatków i opłat lokalnych, pisaliśmy na łamach „Rz” 26 stycznia 2009 r. Teraz okazuje się, że minister finansów nie czuje się odpowiedzialny za niejednolite stosowanie prawa podatkowego.

[srodtytul]Grunt to odpowiednie stosowanie[/srodtytul]

W otrzymanej już po publikacjach „Rz” odpowiedzi na nasze pytania Ministerstwo Finansów poinformowało, że zgodnie z postanowieniami art. 14j § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] organami obowiązanymi do udzielania interpretacji są stosownie do swej właściwości: wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa. Jednocześnie w myśl art. 14j § 3 ww. ustawy w zakresie nieuregulowanym w § 1 i 2 stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 1a działu II.

Według ministerstwa interpretacje indywidualne „w zakresie podatków państwowych” wydawane są przez ministra finansów (art. 14b § 1 ordynacji), natomiast właściwość ministra nie obejmuje ani wydawania interpretacji podatków samorządowych, ani ich zmiany.

„Biorąc pod uwagę treść wyżej przytoczonych przepisów oraz z uwagi na fakt, że art. 14j § 3 ordynacji podatkowej stanowi jedynie o odpowiednim stosowaniu przepisów rozdziału 1a działu II ordynacji podatkowej, a nie o stosowaniu wprost, prawo do zmiany interpretacji, o których mowa w art. 14j § 1, w sytuacji zaistnienia przesłanek wymienionych w art. 14e § 1 ustawy przysługuje organom wymienionym w art. 14j § 1 ordynacji podatkowej, tj. wójtowi, burmistrzowi (prezydentowi miasta), staroście lub marszałkowi województwa – wyjaśnia Ministerstwo Finansów. – W związku z tym, że minister finansów nie posiada uprawnienia do zmiany z urzędu interpretacji dokonanej przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta), nie zmienił żadnej takiej interpretacji od 1 lipca 2007 r.”. Urzędnicy z ul. Świętokrzyskiej w Warszawie twierdzą dalej, że „co za tym idzie, minister finansów nie wydał również żadnej interpretacji ogólnej w zakresie podatków należących do właściwości ww. organów podatkowych, dlatego żadna z nich nie została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów”.

[srodtytul]Minister się uchyla[/srodtytul]

Opinia, że minister finansów nie ma nawet prawa do wydawania interpretacji ogólnych w tym zakresie, zdaje się jednak zapominać o art. 14a ordynacji. To na jego podstawie szef resortu finansów ma dążyć do „zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności jego interpretacji, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (interpretacje ogólne)”.

[srodtytul]Niejasne wyjaśnienia ministerstwa[/srodtytul]

Niestety, nie wiadomo, na jakiej podstawie ministerstwo doszło do wniosku, że nie może wydawać interpretacji ogólnych dotyczących podatków i opłat lokalnych. Twierdzenie to jest o tyle dziwne, że od lat dyrektor Departamentu Podatków Lokalnych i Opłat MF wydaje (bez podstawy prawnej) wyjaśnienia w odpowiedzi na wątpliwości samorządowców, które następnie są publikowane na stronie internetowej ministerstwa. [b]Ostatnie dwa pisma w sprawie przepisów ustawy o podatku od nieruchomości wydano 3 października 2007 r. (nr PL-833-106/AP/07/663) i 5 października 2007 r. (PL-833-117/AP/07/ 702), czyli już po zmianie zasad wydawania interpretacji indywidualnych, co nastąpiło 1 lipca 2007 r.[/b]

Kategorycznym stwierdzeniem ministerstwa zdziwieni są wszyscy eksperci prawa podatkowego, z którymi w tej sprawie rozmawialiśmy.

– Wydawanie interpretacji ogólnych jest jednym z przejawów dbałości o jednolite stosowanie prawa – zauważa Wojciech Krok, ekspert od podatku od nieruchomości z Ernst & Young. – Jeśli minister finansów nie chce narzucać samorządom sposobu interpretacji przepisów w drodze interpretacji ogólnych, to powinien przynajmniej analizować, jak te przepisy są stosowane, i podejmować kroki zmierzające do ujednolicenia wykładni.

W scentralizowaniu od 1 lipca 2007 r. wydawania interpretacji nie chodziło przecież wyłącznie o podatki państwowe – podkreśla. Podobnego zdania jest Marek Kolibski, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

– Organy samorządowe oczekują od MF pomocy w interpretowaniu prawa. Dlatego, mimo że wyjaśnienia departamentu nie są wydawane w trybie art. 41a, i tak wszyscy się do nich stosują – podkreśla.

Ministerstwo zapewniło nas wczoraj, że monitoruje interpretacje wydawane w sprawach podatków lokalnych. Pytanie tylko, co z tego wynika.

[ramka][b]Opinia: Leonard Etel - dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku [/b]

Po zmianie przepisów dotyczących wydawania interpretacji indywidualnych obowiązuje prosta zasada: ten, kto wydał interpretację, jest uprawniony do jej zmiany. Nie można jednak się zgodzić, że minister finansów nie może dziś wydawać interpretacji ogólnych dotyczących podatków i opłat lokalnych. Wydawał je już na podstawie art. 14 ordynacji (obecnie art. 14a). A przepisy w ostatnich latach nie zmieniły się istotnie. Z art. 14a wynika, że minister finansów jest uprawniony dla wszystkich organów podatkowych, także (art. 13) samorządowych. [/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

O tym, że gminy nie radzą sobie z wydawaniem interpretacji w sprawie podatków i opłat lokalnych, pisaliśmy na łamach „Rz” 26 stycznia 2009 r. Teraz okazuje się, że minister finansów nie czuje się odpowiedzialny za niejednolite stosowanie prawa podatkowego.

[srodtytul]Grunt to odpowiednie stosowanie[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem