Interpretacja podatkowa to specyficzny twór. Jest to forma aktu administracyjnego, niebędąca ani decyzją, ani postanowieniem. Istnieją dwa rodzaje interpretacji: ogólne i indywidualne.
Pierwsze z nich wydawane są przez ministra finansów z jego własnej inicjatywy na podstawie art. 14a ordynacji podatkowej (dalej op).
Mają one zapewnić jednolite stosowanie prawa. Przykładem jest interpretacja z 21 czerwca 2011 (PT8/033/IO1/AEW/11/PT-571) dotycząca zasad rozliczania VAT przez wspólnoty mieszkaniowe. W praktyce interpretacje ogólne są wydawane niezmiernie rzadko. Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów opublikowano ich do tej pory 25.
Zdecydowanie bardziej powszechne są interpretacje indywidualne. Zostały one uregulowane w dalszej części rozdziału 1a op. Formalnie interpretacje te są również wydawane przez ministra finansów, jednak na mocy rozporządzenia uprawnienie to zostało delegowane na dyrektorów izb skarbowych w: Poznaniu, Katowicach, Warszawie, Bydgoszczy, a od 1 kwietnia tego roku także w Łodzi.
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może złożyć każdy zainteresowany: podatnik, płatnik lub inny podmiot (także osoby niemające miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce). Wniosek przesyła się do dyrektora izby skarbowej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.