Zgodnie z art. 14d ordynacji podatkowej (dalej op) interpretację indywidualną wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku przez właściwy organ.
Termin długi i kontrowersyjny
W praktyce niezmiernie rzadko organy wydają interpretację w terminie dużo krótszym. Dlatego też musimy uzbroić się w cierpliwość, a jeśli zależy nam na wyjaśnieniu kwestii podatkowych istotnych np. przy składaniu zeznania rocznego, powinniśmy pomyśleć o złożeniu wniosku odpowiednio wcześniej.
Kwestia terminu wydania interpretacji indywidualnej budziła w praktyce liczne kontrowersje. Zgodnie z przepisami biegnie on od momentu doręczenia wniosku o wydanie interpretacji właściwemu organowi (czyli jeśli prześlemy wniosek pocztą, termin zacznie biec dopiero z dniem otrzymania wniosku przez organ podatkowy).
W sytuacji gdy podatnik złoży wniosek do niewłaściwego organu, bieg terminu rozpoczyna się dopiero w chwili przekazania wniosku do właściwego organu. Największe wątpliwości dotyczyły jednak ustalenia, kiedy można uznać, że interpretacja została „wydana”. Początkowo przyjmowano, że organ powinien w ciągu trzech miesięcy zarówno wydać, jak i doręczyć odpowiedź wnioskodawcy.
Taki pogląd potwierdzony został uchwałą siedmiu sędziów NSA z 4 listopada 2008 (I FPS 2/2008). NSA zmienił jednak zdanie w tej sprawie i 14 grudnia 2009 wydał kolejną uchwałę, tym razem w pełnym składzie Izby Finansowej.