Ile trzeba czekać na interpretację fiskusa

Izba skarbowa ma na udzielenie interpretacji trzy miesiące. Czasem termin ten może być wydłużony

Aktualizacja: 18.07.2011 04:43 Publikacja: 18.07.2011 03:00

Red

Zgodnie z art. 14d ordynacji podatkowej (dalej op) interpretację indywidualną wydaje się  bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku przez właściwy organ.

Termin długi i kontrowersyjny

W praktyce niezmiernie rzadko organy wydają interpretację w terminie dużo krótszym. Dlatego też musimy uzbroić się w cierpliwość, a jeśli zależy nam na wyjaśnieniu kwestii podatkowych istotnych np. przy składaniu zeznania rocznego, powinniśmy pomyśleć o złożeniu wniosku odpowiednio wcześniej.

Kwestia terminu  wydania interpretacji indywidualnej budziła w praktyce liczne kontrowersje. Zgodnie z przepisami biegnie on od momentu doręczenia wniosku o wydanie interpretacji właściwemu organowi (czyli jeśli prześlemy wniosek pocztą, termin zacznie biec dopiero z dniem otrzymania wniosku przez organ podatkowy).

W sytuacji gdy podatnik złoży wniosek do niewłaściwego organu, bieg terminu rozpoczyna się dopiero w chwili przekazania wniosku do właściwego organu. Największe wątpliwości dotyczyły jednak ustalenia, kiedy można uznać, że interpretacja została „wydana”. Początkowo przyjmowano, że organ powinien w ciągu trzech miesięcy zarówno wydać, jak i doręczyć odpowiedź wnioskodawcy.

Taki pogląd potwierdzony został uchwałą siedmiu sędziów  NSA z 4 listopada 2008 (I FPS 2/2008). NSA zmienił jednak zdanie w tej sprawie i 14 grudnia 2009  wydał kolejną uchwałę, tym razem w pełnym składzie Izby Finansowej.

Wtedy stwierdził, że przez pojęcie „wydania” interpretacji należy rozumieć sporządzenie i podpisanie przez właściwy organ interpretacji. Moment faktycznego otrzymania pisma przez wnioskodawcę nie ma zdaniem NSA znaczenia. W praktyce czas oczekiwania na interpretację może być zatem dłuższy niż trzy miesiące.

Do terminu przewidzianego na wydanie interpretacji nie wlicza się terminów przewidzianych dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania i okresów opóźnienia spowodowanych z winy strony lub z przyczyn niezależnych od organu.

Zatem  jeżeli na przykład organ wyznaczy wnioskodawcy termin na uzupełnianie braków formalnych wniosku, to nie będzie on wliczany do terminu na wydanie interpretacji. W konsekwencji termin na wydanie interpretacji odpowiednio się wydłuży.

Milczące przyznanie racji

Jeżeli organ nie wyda interpretacji w określonym przepisami terminie, przyjmuje się, że w dniu następnym wydana zostaje tak zwana interpretacja milcząca. Oznacza to, że stanowisko podatnika uznaje się za prawidłowe.

Przy czym należy pamiętać, że organ nie wydaje w takiej sytuacji żadnej interpretacji, a tylko przyjmuje się fikcję prawną, że odpowiedział w sposób zaproponowany przez wnioskodawcę (uznał stanowisko za prawidłowe w pełnym zakresie).

Jak wygląda pismo organu

Organ wydający interpretację ocenia stanowisko wnioskodawcy. Jeżeli zgadza się z nim, to uzasadnienie nie jest konieczne. Jeśli natomiast uznaje je za nieprawidłowe, musi to uzasadnić. Ma również obowiązek podać prawidłową wykładnię przepisów.

Interpretacja indywidualna zawiera także pouczenie o prawie do wniesienia skargi do sądu administracyjnego wraz z informacją o terminie i trybie wniesienia skargi.Interpretację indywidualną doręcza się wnioskodawcy.

Ponadto  przekazuje się organom podatkowym właściwym ze względu na przedmiot interpretacji. Po usunięciu danych identyfikujących interpretacja wraz z wnioskiem jest publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. Znajdziemy ją więc na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Czytaj też:

Zobacz  serwis

y:

Zgodnie z art. 14d ordynacji podatkowej (dalej op) interpretację indywidualną wydaje się  bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku przez właściwy organ.

Termin długi i kontrowersyjny

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem