Ministerstwo wyda interpretację ogólną

Interpretacje ogólne dotyczące wszystkich podatników wydawane są zbyt rzadko. Od przyszłego roku ma być ich więcej

Publikacja: 23.09.2011 04:45

– Zdumiewa to, że Ministerstwo Finansów poza sporadycznymi przypadkami nie wydaje interpretacji ogólnych – zwraca uwagę Dariusz Strzelec, adwokat w łódzkiej kancelarii Brzezińska Narolski Mariański.

Od początku 2011 r. MF wydało cztery takie interpretacje. W poprzednich latach 21.

Częste rozbieżności

Tymczasem zwiększenie ich liczby mogłoby wyeliminować problem występujący często w przypadku interpretacji indywidualnych dotyczący rozbieżności stanowiska fiskusa z linią orzeczniczą sądów administracyjnych.

– Nierzadko mimo ukształtowanych linii orzeczniczych organy podatkowe prezentują odmienne stanowiska. A gdy podatnicy powołują się na orzecznictwo, można spotkać się z poglądami, iż podczas wydawania interpretacji indywidualnych wyroki sądów nie wiążą – podkreśla Dariusz Strzelec.

Tymczasem na zwiększeniu liczby interpretacji ogólnych skorzystaliby nie tylko sami podatnicy, ale także skarbówka.

– MF mogłoby znacznie obniżyć koszty funkcjonowania całego systemu, gdyby wydawało ich więcej. To bardzo dobre rozwiązanie, bo interpretacje ogólne dotyczą i chronią wszystkich podatników. Tymczasem indywidualne wydawane są na wniosek zainteresowanych w ich własnych sprawach i dotyczą tylko ich. Inni, nawet jeśli znaleźli się w podobnej sytuacji, nie mogą być chronieni – mówi Marek Kolibski, wspólnik w KMDP.

Być może wkrótce się to zmieni, bo 1 stycznia wchodzi w życie ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców. Według niej wszyscy będą mogli wystąpić o interpretację ogólną. Wyjątkiem będą organy administracji publicznej.

Wnioskodawca musi wskazać na niejednolite stosowanie przepisów prawa podatkowego w określonych decyzjach, postanowieniach lub interpretacjach w takich samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych oraz w takich samych stanach prawnych.

Ustawa przewiduje też, że jeśli wniosek o wydanie interpretacji ogólnej nie spełnia wymogów określonych przepisami, minister może pozostawić go bez odpowiedzi. Musi jednak wydać stosowne postanowienie o pozostawieniu go bez rozpatrzenia. Wnioskodawcy przysługuje zażalenie na takie postanowienie ministra.

Wątpliwe zmiany

– Pierwotnie planowano, że wniosek o wydanie interpretacji ogólnej będą mogły składać organizacje pracodawców i związki zawodowe, które znają problemy danej branży. Obawiam się, że w obecnym kształcie przepisy te pomniejszają rangę tych interpretacji. Efektem może być brak istotnych zmian w funkcjonowaniu tego systemu – uważa Marek Kolibski.

Nowe przepisy przewidują też, że opłata ma być zwracana wnioskodawcy wyłącznie wówczas, gdy MF wyda interpretację ogólną.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki m.pogroszewska@rp.pl

Agnieszka Tałasiewicz, partner w Ernst & Young

Aby polski model interpretacji funkcjonował jeszcze efektywniej, należałoby zmienić podejście do co najmniej dwóch kwestii. Warto, by Ministerstwo Finansów w sprawach ewidentnych znacznie częściej sięgało po interpretacje ogólne, gdyż zmniejszyłoby to koszty obsługi całego systemu. Z kolei w zakresie interpretacji indywidualnych istotne jest prawidłowe rozpoznanie kompetencji do ich wydania. Zdarza się bowiem, że MF odmawia odpowiedzi podatnikom, zasłaniając się tym, że dana kwestia zahacza o przepisy o rachunkowości czy np. o specjalnych strefach ekonomicznych. Dobrym, zdroworozsądkowym kryterium oceny, czy pytanie ma charakter podatkowy, jest stwierdzenie, czy dana kwestia może być następnie badana w trybie kontroli podatkowej. Spektrum zdarzeń podatkowych podlegających ocenie organów skarbowych jest szerokie i takie też powinno być podejście do interpretacji.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem