Tak wynika z odpowiedzi Izby Skarbowej w Łodzi z 28 września 2011 (IPTPP3/443A-24/11-2/BJ). Nie oznacza to jednak, że towary te obciążone są podatkiem.
Podatnik pisząc wniosek o interpretację prawdopodobnie chciał zabezpieczyć się przed koniecznością zapłaty akcyzy w przyszłym roku. Od 2012 r. zmienią się bowiem zasady rozliczania tego podatku przy obrocie węglem i koksem. Przestanie obowiązywać ogólne zwolnienie z akcyzy sprzedaży węgla i koksu.
Pytanie spółki
Z pytaniem zwróciła się spółka produkująca wapno. Niektóre jego rodzaje w procesie produkcji podlegają wypalaniu. Piece, które są przeznaczone do tego procesu, są opalane węglem kamiennym i koksem. Spółka podkreśliła, że jest to jeden z zasadniczych etapów produkcji.
Wnioskodawca chciał się dowiedzieć, czy węgiel i koks zużywane do opisanych celów są wyrobami akcyzowymi. Jego zdaniem nie spełniają one ich definicji. Powołał się on na art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z nim przez wyroby akcyzowe rozumie się wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy.
W poz. 19 tego załącznika ustawodawca wyszczególnił węgiel, brykiety, brykietki i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla – jeżeli są przeznaczone dla celów opałowych. Natomiast w poz. 21 wskazał koks i półkoks, z węgla, węgla brunatnego (lignitu) lub torfu (nawet aglomerowany), węgiel retortowy – jeżeli są przeznaczone do celów opałowych.