Obecnie spamerzy są w praktyce bezkarni. Z okresowych badań prowadzonych przez firmy Webroot i F-secure wynika, że Polska jest na piątym miejscu w rankingu państw-źródeł dystrybucji spamu.
Dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przytoczone w uzasadnieniu projektu nowelizacji prawa telekomunikacyjnego pokazują jednak, że w ciągu ostatnich trzech lat policja wszczęła tylko 71 postępowań przeciwko spammerom. Skierowaniem spraw do sądów zakończyły się 53 przypadki, a mandatami dwa.
-Mało osób występuje ze skargami na to, że otrzymują spam. Ponadto sprawy takie są często umarzane ze względu na małą szkodliwość społeczną -mówi Justyna Kurek, ekspert z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie specjalnej komórki zbierającej skargi (tzw. spam-box). - Pozwoli to skupić się na zwalczaniu najbardziej uciążliwych spamerów. Wtedy łatwiej ocenić, czy niechciane e-maile to pojedyncze przypadki czy istny zalew -zaznacza Justyna Kurek.
Projekt przewiduje, że antyspamowa komórka powstanie w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, zgodnie zresztą z propozycją tamtejszych urzędników.