Konstytucjonaliści w Internecie

Nie tylko prawnicy zajmujący się prawem międzynarodowym publicznym mają swoje stowarzyszenia, o których była już mowa w cyklu „Prawo w Internecie”.

Aktualizacja: 10.11.2007 08:43 Publikacja: 10.11.2007 08:42

Jednym z prężniej działających w skali światowej jest stowarzyszenie konstytucjonalistów. Pod jego patronatem prowadzona jest (dostępna po francusku i angielsku) strona internetowa: www.iacl-aidc.org.

Na stronie przedstawiono genezę stowarzyszenia oraz cele, które mu przyświecają. Przede wszystkim jest to umożliwienie międzynarodowej wymiany myśli przez konstytucjonalistów w dobie intensywnej zmiany systemu prawa. Chodzi o coraz silniejszy wpływ praw człowieka na prawo konstytucyjne oraz gwałtowny rozwój orzecznictwa ponadnarodowych trybunałów.

Można tu również znaleźć statut organizacji i personalny skład władz. Polskę reprezentuje w stowarzyszeniu prof. Leszek Garlicki. Podane są także informacje o sposobach uzyskania członkostwa (po wypełnieniu specjalnego dostępnego na stronie formularza i spełnieniu podanych tam warunków można się o nie ubiegać indywidualnie).

Zakładka Events prezentuje organizowane przez stowarzyszenie wydarzenia naukowe. Były wśród nich m.in. konferencje dotyczące relacji konstytucji i kultury, a także zagadnień prawa konstytucyjnego w czasach zagrożenia.

Najciekawsza część prezentowanego portalu to zestaw linków. Odnośniki prowadzą m.in. do:

> interesującego programu (finansowanego częściowo przez UE) letniej szkoły poświęconej prawu konstytucyjnemu porównawczemu (www.jus.unitn.it/cocoa),

> stowarzyszenia sądów konstytucyjnych, które w orzekaniu posługują się językiem francuskim (www.accpuf.org),

> różnych międzynarodowych ośrodków badawczych zajmujących się prawem konstytucyjnym (np. Walter Hallstein Institut www.whi-berlin.de, European Public Law Center: www.eplc.gr, European Constitutional Law Network: www.ecln.net).

Publikacja powstała we współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku