Prawo islamskie często jest przedmiotem publicznej debaty z racji jego silnego związku z religią i aktualną sytuacją polityczną. Wiele kontrowersji budzi też litera tego prawa i jego stosowanie. Szczególnie zatem może interesować, jak wpływa prawo osobowe i rodzinne islamskie (szarijat) na systemy prawne państw, w których silne są (czasami dominujące) społeczności muzułamńskie. Informacji o tym dostarcza strona www.law.emory.edu/ifl, która powstała jako rezultat programu naukowego prowadzonego przez Emory University w Atlancie (USA) i sponsorowanego przez Fundację Forda.
Dostęp do informacji (wszystkie po angielsku) na stronie uzyskuje się przez lewy pasek, na którym znajdują się poszczególne zakładki.
Proposal wyjaśnia przede wszystkim metodologię badań oraz cel projektu: zbadanie, jak funkcjonuje prawo islamskie (szczególnie rodzinne) w systemie prawa państwowego (jakie są interakcje i wpływy).
Social-Cultural wyróżnia dziewięć rejonów świata, w których islam jest popularny. W każdym wskazywane są państwa, które poddano badaniu (np. dla Afryki Północnej: Algieria, Egipt, Libia, Maroko i Tunezja). Całość analizy podzielono na merytoryczne podrozdziały (w Afryce Północnej np.: małżeństwo, rozwód, opieka nad dziećmi, dziedziczenie). Większość ma też krótką bibliografię.
Zakładki Case Studies i Thematic Studies zawierają opracowania (aczkolwiek tylko kilka) tematycznie powiązane z projektem badań. Szczególnie interesujące są dwa: o przemocy domowej i prawie islamskim (studium porównawcze społeczności muzułmańskich z różnych części świata) oraz islamskie prawo rodzinne w USA. Najważniejsza z prawniczego punktu widzenia zakładka to Legal, która prowadzi do tzw. prawniczych profilów 38 państw.