Takie rewolucyjne zmiany pojawiły się w projekcie założeń do nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną po spotkaniach ministra Michała Boniego z przedstawicielami środowisk związanych z Internetem. Wczoraj miał się nim zająć rząd, ale ostatecznie projekt spadł z porządku obrad.
Zobacz projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (pdf, 277 KB)
Anonim bez ochrony
Zgodnie z propozycjami MSWiA osoba, która przeczyta szkalujący wpis na swój temat, tak jak to jest teraz, będzie mogła zgłosić to administratorowi serwisu. Jeśli autor będzie anonimowy, to wpis automatycznie zostanie usunięty. To zasadnicza zmiana, bo dzisiaj – czy administrator zna dane autora komentarza czy nie – zawsze musi ocenić, czy zgłoszenie informujące go o bezprawności jest uzasadnione. Teraz automatycznie zablokuje dostęp do kwestionowanych treści.
– Uważam, że będzie to fair. Autor zadecyduje, czy chce pozostać anonimowy, a jeśli tak, to musi się liczyć z tym, że jego wpis zostanie usunięty. Ważne, by serwis internetowy informował o tym w widocznym miejscu – mówi Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon.