Kiedy linki do cudzych utworów są dopuszczalne

Na stronach internetowych można umieszczać linki do utworów opublikowanych w sieci bez potrzeby uzyskania zgody podmiotu praw autorskich, jeżeli: utwór, do którego prowadzi link, zamieszczony został za zgodą podmiotu uprawnionego oraz omawiana strona jest dostępna dla wszystkich użytkowników internetu.

Publikacja: 03.04.2015 04:00

Kiedy linki do cudzych utworów są dopuszczalne

Foto: sxc.hu

Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 13 lutego 2014 r. w sprawie C-466/12 (Svensson i in. vs. Retriever Sverige AB).

Dziennikarze publikujący artykuły w szwedzkim dzienniku "Göteborgs-Posten" (zarówno w wydaniu papierowym, jak i na ogólnodostępnej stronie internetowej dziennika), wystąpili z powództwem przeciwko spółce Retriever Sverige AB. Spółka w ramach swojej działalności gospodarczej prowadziła stronę internetową, za pomocą której udostępniała swoim klientom listę linków do artykułów opublikowanych na innych stronach internetowych, w tym m.in. do artykułów autorstwa powodów. Pozwana umieszczała linki do artykułów bez uzyskania czyjejkolwiek zgody. Zdaniem powodów takie działania stanowiły naruszenie przysługujących im do omawianych artykułów praw autorskich. Ponadto w opinii powodów, osoby (klienci pozwanej), które korzystały z linków umieszczonych na stronie prowadzonej przez pozwaną, nie odnosiły wrażenia, że po kliknięciu na link są przenoszone na zupełnie inną stronę internetową. Pozwana podniosła, że odesłanie do innej strony internetowej było dla klientów Retriever Sverige AB oczywiste.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem