Reklama
Rozwiń

Czy podanie do niewłaściwego organu powoduje uchybienie terminowi?

Jeżeli organ, do którego wniesiono podanie, jest niewłaściwy do załatwienia danej sprawy, niezwłocznie przekazuje je właściwemu organowi. Jeśli podanie musi być wniesione z zachowaniem terminu, wniesione do niewłaściwego organu uważa się za złożone z jego zachowaniem.

Publikacja: 20.02.2018 04:45

Czy podanie do niewłaściwego organu powoduje uchybienie terminowi?

Foto: 123RF

- Żądanie wznowienia postępowania zakończonego ostateczną decyzją – z uwagi na to, że strona, bez własnej winy, nie brała udziału w postępowaniu – skierowano omyłkowo do niewłaściwego organu. Organ, do którego wpłynęło to podanie, przesłał je do organu właściwego. Czy w takim przypadku datą wniesienia podania do właściwego organu jest dopiero data jego przekazania przez niewłaściwy organ?

Nie. Zgodnie z art. 19 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) organy administracji przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej i miejscowej. Ustalenie swojej właściwości należy do koniecznych, wstępnych czynności organu, do którego wpłynęło podanie (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 26 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Wr 127/17, LEX nr 2294811). W art. 65 § 1 k.p.a. przewidziano, że w sytuacji, gdy organ, do którego wniesiono podanie, jest niewłaściwy w sprawie, ma obowiązek niezwłocznie przekazać je do właściwego organu, zawiadamiając o tym jednocześnie wnoszącego podanie. Zawiadomienie o przekazaniu powinno zawierać uzasadnienie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono