Reklama
Rozwiń

Tarcza antykryzysowa: kiedy gmina może zaniechać dochodzenia czynszu od firm?

Wójt powinien wydać zarządzenie regulujące tryb udzielania ulg dla przedsiębiorców, zanim rada gminy podejmie w tej sprawie uchwałę, chociaż nie ma takiego obowiązku.

Aktualizacja: 24.05.2020 10:38 Publikacja: 24.05.2020 00:01

Tarcza antykryzysowa: kiedy gmina może zaniechać dochodzenia czynszu od firm?

Foto: Adobe Stock

- W związku z pandemią koronawirusa przedsiębiorcy wynajmujący od gminy lokale występują o zaniechanie dochodzenia od nich niezapłaconego czynszu. Czy do czasu wydania uchwały przez radę gminy, wójt musi wydać zarządzenie, w którym określi procedurę rozpatrywania tych wniosków? Jak udokumentować odstąpienie od dochodzenia należności?

Ustawodawca w tarczy antykryzysowej 1.0 (dalej „specustawa koronawirusowa" – patrz podstawa prawna) upoważnił wójta do odstąpienia od dochodzenia należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym przed podjęciem formalnej uchwały przez radę gminy. Wójt nie musi wydawać zarządzenia regulującego tryb udzielania ulg. Ani ustawa o samorządzie gminnym ani specustawa koronawirusowa nie formułują takiego obowiązku. Dla przypomnienia: wójt w formie zarządzenia określa sprawy dotyczące organizacji i funkcjonowania urzędu oraz gminnych jednostek organizacyjnych, a także inne sprawy z zakresu tzw. kierownictwa wewnętrznego. Forma ta wynika z jego uprawnień, jako kierownika urzędu - zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych. Z pragmatycznych względów, wójt jednak powinien (zarządzeniem) określić podział pracy pomiędzy komórkami organizacyjnymi urzędu czy poszczególnymi osobami. Z zastosowaniem ulg wiąże się bowiem wiele obowiązków. To nie tylko np. zebranie całej dokumentacji (w tym od wnioskodawcy), przygotowanie porozumienia w sprawie odstąpienia od dochodzenia należności.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama