W trwającej od tygodnia pielgrzymce Wojska Polskiego na Jasną Górę bierze udział 400 żołnierzy – poinformował Kownacki. Ze względu na zaangażowanie armii w Światowe Dni Młodzieży jest to mniejsza liczba, niż było to dotychczas.

- Z polskimi żołnierzami idą też Amerykanie, Słowacy i Litwini – mówił wiceminister. - Każdy idzie z własnej woli, chętnych było znacznie więcej, niż bierze udział w pielgrzymce – dodał.

Kownacki mówił, że wkład polskich żołnierzy był nieoceniony w przygotowanie i zabezpieczenie ŚDM. - Nie udałoby się zorganizować ŚDM bez udziału polskiej armii – powiedział przedstawiciel resortu obrony narodowej.

- Przygotowanie kampusu w Brzegach, wybudowanie mostów, bez których ŚDM nie mogłyby się odbyć, wybudowali żołnierze – wyliczał Kownacki. Dodał, że zwykle budowa trwa około miesiąca, a teraz udało się to zrobić w ciągu dwóch tygodni. Żołnierze zabezpieczali także ulice, postawili setki namiotów.

Kownacki nie chciał zdradzić o czym szef MON Antoni Macierewicz rozmawiał podczas audiencji u Ojca Świętego.

Wiceminister jest odpowiedzialny w resorcie za uzbrojenie polskiej armii, komentował sytuację wokół przeciągających się negocjacji na zakup francuskich śmigłowców Caracal. - Mam nadzieję, ze w najbliższych tygodniach nastąpi rozstrzygnięcie negocjacji. Polska potrzebuje śmigłowców – mówił Kownacki. – Ale 10 miesięcy negocjacji to czas wystarczający – dodał.

Kownacki mówił, że śmigłowce są polskiej armii potrzebne, ale w negocjacjach nie można się ugiąć. - Jeżeli nasz partner będzie wiedział, że nam zależy na czasie, to będzie stawiał wyższe warunki – mówił.

Dodał, że czas jest istotny, bo Polska pracuje nad ogromnym programem modernizacji armii, który jest przygotowywany. - 15 września powinny zakończyć się prace – zapewniał Kownacki.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Rozmowa dotyczyła także prac nad obroną terytorialną. - My szacujemy, że koszt uzbrojenia obrony terytorialnej wyniesie 4-5 mld zł w ciągu trzech najbliższych lat – mówił wiceminister. Dodał, że potrzebne są samochody, kamizelki kuloodporne, broń krótka. - Co do zasady, to będzie nowy sprzęt.

Kownacki mówił, że trwają rozmowy z Amerykanami dotyczące obrony powietrznej. - Są przeprowadzane rozmowy ze stroną amerykańską, ale przed ostatnimi decyzjami lepiej nie mówić o konkretach – powiedział wiceminister.

Mówił, że lepiej, aby druga strona nie dowiadywała się o niczym z mediów. Na negocjacje nie ma wpływu kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych – zapewniał Kownacki.

Prowadzący program Tomasz Krzyżak zapytał także o ustalenia po szczycie NATO. - Oprócz Amerykanów będą stacjonowali Brytyjczycy, Rumuni także zadeklarowali chęć – wyjawił Kownacki. Na razie nie ma ostatecznych ustaleń, gdzie wojska będą stacjonowały.

Padło pytanie o awionetkę rosyjską, która naruszyła przestrzeń powietrzną podczas Światowych Dni Młodzieży. Kownacki mówił, że taka sytuacja to nie przypadek i nawet najmniej doświadczony pilot nie może bronić się niewiedzą. - Bardzo często dochodzi do naruszeń przestrzeni powietrznej, w obwodzie kaliningradzkim też jest duże nagromadzenie wojska – mówił o sytuacji polsko-rosyjskiej.

15 sierpnia odbędzie się defilada z okazji Święta Wojska Polskiego. - Podczas defilady pokażemy to co mamy, ale też to co wkrótce będziemy mieli – mówił o uzbrojeniu polskiej armii Kownacki.