- Sąd przyjął układy – twierdzi nasz informator. Zastrzega, że jest to jeszcze informacja nieoficjalna. Zainteresowane strony mają dziś jednak wydać komunikaty w tej sprawie.

Niespodziewane kłopoty Ruchu

Wydawało się, że Ruch wychodzi powoli na prostą. Znalazł potencjalnego inwestora w postaci PKN Orlen. W połowie kwietnia, zarówno więksi, jak i mniejsi wierzyciele (tu nie było jednomyślności) firmy, zgodzili się na proponowaną przez nią redukcję zadłużenia części długów. Większym Ruch jest winny w sumie 143 mln zł, mniejszym 19 mln zł. Większych poprosił o zgodę na umorzenie 80 proc. długu, mniejszych o rezygnację z 50 proc. wierzytelności. Do pełni szczęścia potrzebna była jeszcze zgoda sądu na wykonanie układu.

Jednak pod koniec maja warszawski sąd rejonowy odmówił zatwierdzenia układów Ruchu z wierzycielami. Uwzględnił część zastrzeżeń niektórych wierzycieli. Ci zgłaszali m.in. niepowołanie na czas rady wierzycieli w postępowaniu w sprawie układu z mniejszymi wierzycielami. Sąd miał też zastrzeżenia do sposobu przeprowadzenia głosowań wierzycieli w sprawie przyjęcia układu. Część wierzycieli twierdziła też, że nie mieli pełnych informacji na temat propozycji zawartych w propozycjach układowych.

- Postanowienie sądu rejonowego jest dla nas zaskoczeniem – komentował Miłosz Szulc, prezes zarządu Ruchu. - Nie spodziewaliśmy się, że sąd odmówi zatwierdzenia układów w ramach przyspieszonych postępowań układowych - dodał.

Czytaj także: Kiosk ma być miejscem, gdzie można kupić książkę, przekąsić i wypić kawę

Władze Ruchu odwołały się od decyzji sądu. - Równolegle z procesem odwoławczym będziemy nadal prowadzić działania operacyjne, wprowadzając przyjęty przez nas plan restrukturyzacji. Czekamy na rozwój sytuacji – mówił Miłosz Szulc.

PKN i Alior chcą ratować Ruch

Zaskoczone decyzją sądu były też firmy zaangażowane w ratowanie Ruchu. - Postanowienie sądu jest dla nas niezrozumiałe – skomentowała Joanna Zakrzewska, rzeczniczka prasowa PKN Orlen. - Dlatego mając na uwadze, że postanowienie sądu nie jest prawomocne, mamy nadzieję, że w toku dalszego postępowania dojdzie do zatwierdzenia układów, co pozwoli nam realizować zamierzone plany - dodała.

Orlen podtrzymał gotowość przejęcia Ruchu, bo – jak twierdzi - projekt ten wpisuje się w jego strategię biznesową.

Także Alior Bank, który zapewnia Ruchowi finansowanie stwierdził, że widzi szansę dalszego funkcjonowania firmy.

Zaskoczenia decyzją sądu rejonowego nie kryła też Izba Wydawców Prasy. - Zarząd Izby ze zdziwieniem przyjmuje odmowę przez sąd rejonowy zatwierdzenia układów w przyspieszonych postępowaniach układowych Ruch. Oczekując na szczegółowe uzasadnienie potwierdzamy nasze dotychczasowe przekonanie, że podjęta przez Alior Bank próba ratowania Ruchu służy zachowaniu konkurencyjnego rynku kolportażu i dystrybucji prasy w Polsce, sprzyja szansie uchronienia dużej części rynku czytelniczego od „wykluczenia prasowego" i zapewnia proces inwestycyjny niezbędny do uratowania i unowocześnienia przedsiębiorstwa w jego części kolporterskiej i dystrybucyjnej – oświadczyła Izba.

Sąd drugiej instancji zatwierdza układy

Teraz po stronie Ruchu stanął sąd drugiej instancji. Według naszych informacji właśnie zatwierdził postępowania układowe spółki z wierzycielami. To daje szansę, że proces ratowania Ruchu ruszy wreszcie pełną parą.