Z powodu pandemii i ograniczeń wprowadzonych na wiosnę wymiana handlowa zmalała w II kwartale o 19 proc., a w trzecim nastąpiła poprawa do minus 4,5 proc. Handel wyspecjalizowanymi artykułami: sprzętem biurowym i materiałami sanitarnymi oraz wyrobami włókienniczymi zwiększył się w III kwartale, ale z drugiej strony doszło do poważnego spadku w sektorze motoryzacji i energetyki i ten stan trwa — stwierdza raport organizacji z Genewy
Chiński eksport bardzo poprawił się w III kwartale po spadku w początkowych miesiącach pandemii i w skali rocznej osiągnął wzrost o niemal 10 proc. „Generalnie poziom tego eksportu po 9 miesiącach jest porównywalny do tego samego okresu z 2019 r. "— cytuje Reuter fragment raportu. Zwiększył się też popyt w imporcie po spadku w II kwartale, w odróżnieniu od innych dużych gospodarczo krajów.
We wstępnej prognozie UNCTAD zakłada roczny wzrost o 3 proc. w IV kwartale, ale zwraca uwagę na wiele niepewności związanych z przebiegiem pandemii. Jeśli dojdzie do jej nasilenia w najbliższych miesiącach, to może to wywołać dalsze pogorszenie sytuacji decydentów politycznych i wzrost restrykcyjnych posunięć w handlu.
Na początku października WTO podała, że przewiduje w tym roku spadek światowego handlu o 9,2 proc. i wzrost o 7,2 proc. w 2021 r., ale zastrzegła, że jej prognoza zależy w dużym stopniu od niepewności, jaką będzie ewolucja pandemii i jakie będą reakcje krajów na ten kryzys.