Amazon: kolejne święta, kolejny strajk

Związek zawodowy Verdi grozi Amazonowi strajkiem przed świętami Bożego Narodzenia. Tak jak w zeszłym roku amerykański gigant handlowy twierdzi, że nie boi się protestów i odrzuca żądania związkowców.

Aktualizacja: 08.12.2014 20:38 Publikacja: 08.12.2014 18:31

Strajk w niemieckim Amazonie

Strajk w niemieckim Amazonie

Foto: Bloomberg

Pierwsze strajki w niemieckich centrach logistycznych amerykańskiego koncernu już się rozpoczęły. Ponad 300 osób rozpoczęło protest w poniedziałek rano w heskim Bad Hersfeld - poinformował rzecznik związku zawodowego Verdi. Do wieczora do strajku przystąpiło pół tysiąca osób. Strajkowali także pracownicy centrum w Lipsku.

Jednak zdaniem przedstawicieli Amazona wszystkie centra dystrybucji pracują normalnie, a większość pracowników stawiła się na swoje zmiany. Przesyłko docierają do klientów Amazona "bez przeszkód".

Jednak Verdi nie odpuszcza i zapowiada kolejne protesty przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy to w centrach dystrybucji potrzebne są wszystkie ręce do pracy.

Grudzień to dla Amazona najbardziej dochodowy miesiąc w roku. W 2012 roku 16 grudnia był dniem w którym Niemcy zamówili najwięcej artykułów w Amazonie - prawie 4 mln czyli 45 zamówień na sekundę.

- Tak długo, jak Amazon odmawia szacunku zatrudnionym, nie godząc się na odpowiednie stawki godzinowe, tak długo będziemy naciskać - powiedziała mediom Stefanie Nutzenberger, szefowa związku zawodowego.

Konflikt między związkami zawodowymi a kierownictwem Amazona trwa od Wielkiej Nocy 2013 roku. Verdi chce, by Amazon podniósł płace pracowników swych centrów wysyłkowych do poziomu przewidzianego przez niemieckie układy zbiorowe dla sektorów handlu wysyłkowego i detalicznego. Amazon odrzuca żądania związkowców, twierdząc, że chodzi tutaj o pracowników logistyki, których średnia wynagrodzeń przewyższa standard dla tej branży.

Poza tym pracownicy Amazonu skarżą się na wyznaczanie zbyt krótkich terminów realizacji zadań, skrajną presję na zwiększanie wydajności oraz złe zasady dotyczące organizacji pracy i przysługujących im przerw.

Związki zawodowe podkreślają, że system pracy w Amazonie opiera się na: niskiej płacy, permanentnej presji na wyniki oraz kontraktach czasowych.

Dziewięć niemieckich centrów wysyłkowych Amazonu zatrudnia łącznie 9 tys. ludzi na stałe oraz 14 tys. sezonowo. Niemcy są dla tej amerykańskiej firmy największym po USA rynkiem zbytu.

Handel
Lepsze dwa lata dla handlu na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Handel
Walka na ceny z dyskontami wychodzi poza żywność. Teraz odzież i wyposażenie domu
Handel
Grzegorz Pytko, Biedronka: To nie my rozpoczęliśmy ostrą walkę na obniżki cen
Handel
Koniec hamowania wzrostu cen w sklepach. Co najmocniej drożeje?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Handel
Nowa sieć dołączyła do wojny cenowej. Daje zniżki na karty Lidla i Biedronki