Beko zamyka dwie fabryki AGD w Polsce. Zwolnienia pacowników

Koncern, do którego należą teraz zakłady wcześniej należące do amerykańskiego Whirlpoola, zapowiedział zamknięcie fabryk kuchni, suszarek i komponentów w Łodzi oraz wrocławskiej fabryki lodówek. W sumie pracę straci 1,8 tys. osób.

Publikacja: 05.09.2024 14:02

Beko zamyka dwie fabryki AGD w Polsce. Zwolnienia pacowników

Foto: Adobe Stock

Turecki koncern Beko Europe poinformował, że podjął już kroki w kierunku zakończenia działalności zakładów w Łodzi (produkcja kuchenek, suszarek i komponentów plastikowych) oraz wrocławskiej fabryki lodówek, a także niektórych stanowisk biurowych.

Gdzie Beko zamyka fabryki

Plan ten zostanie przeprowadzony w ścisłej konsultacji ze związkami zawodowymi i władzami lokalnymi, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zamknięcie strefy produkcyjnej w Łodzi oraz zmiany we Wrocławiu (dotyczące pracowników produkcji oraz pracowników biurowych) mogą dotknąć około 1,8 tys. stanowisk. Produkcja w tych zakładach ma zostać zakończona do końca kwietnia 2025 roku. Pozostała działalność: w Radomsku, wrocławskiej fabryce kuchenek oraz w łódzkim centrum usług wspólnych (SSC) oraz krajowe operacje komercyjne pozostaną bez zmian.

Beko Europe oficjalnie działa od kwietnia, a spółka powstałą w wyniku transakcji przejęcia pakietu kontrolnego w europejskiej części Whirlpool przez tureckie Beko. Amerykanie w nowej strukturze mają już tylko 25 proc. udziałów. Pozostałe objął turecki Beko, który staje się jeszcze mocniejszym graczem na europejskim rynku. Na koniec ubiegłego roku firma zatrudniała około 20 tys. pracowników. W Polsce w trzech zakładach produkcyjnych pracowało ok. 6 tys. osób.

Czytaj więcej

Tyle naprawdę zarabia się w Polsce. GUS podał te dane po raz pierwszy w historii

Firma w komunikacie podaje, że planuje skonsolidować swoje operacje przemysłowe i inwestycje strategiczne w Polsce, aby zapewnić długoterminową rentowność w obliczu wyzwań rynkowych. Plan obejmuje konsolidację produkcji w strategicznie zlokalizowanych, zmodernizowanych zakładach we Wrocławiu i Radomsku.

- Zmieniający się rynek oraz słaby popyt na produkty wytwarzane w Polsce wpłynęły na rentowność operacji Beko Europe. Polskie zakłady produkcyjne, szczególnie w Łodzi i we Wrocławiu, od kilku lat notują znaczne straty finansowe. Sytuacja stała się widoczna po szczegółowym przeglądzie strategicznym, rozpoczętym w kwietniu tego roku i wymaga podjęcia zdecydowanych działań, aby zapewnić długoterminową rentowność działalności firmy - podaje firma w komunikacie.

Kto jest najsilniejszy na rynku AGD

- Proponowana restrukturyzacja to trudny, ale konieczny krok, aby zabezpieczyć przyszłość produkcji w Polsce i zapewnić zrównoważoną i rentowną przyszłość dla Beko Europe. Decyzja ta była bardzo trudna, a my w pełni doceniamy i szanujemy znakomitą kadrę zarówno w Łodzi, jak i we Wrocławiu – powiedział Francesco Celentano, Senior Director Operations Northern Area w Beko Europe.

Czytaj więcej

Zwolniono ją pierwszego dnia po urlopie macierzyńskim. Prezes znanej firmy odpowiada

Restrukturyzacja ta jest częścią szerszego planu transformacji, mającego na celu przywrócenie rentowności polskich operacji produkcyjnych i zapewnienie ich długoterminowej trwałości. Po zakończeniu transformacji, działalność produkcyjna Beko w Polsce skoncentruje się na kluczowych liniach produktowych, takich jak pralki, zmywarki i piekarniki do zabudowy, z dalszymi inwestycjami w badania i rozwój oraz Shared Services Center (SSC), aby zwiększyć konkurencyjność.

Na naszym rynku obecna jest większość światowych potentatów sektora, 24 proc. udziału w produkcji i imporcie sprzętu ma koncern BSH, znany z marek Bosch i Siemens. 17 proc. przypada na Samsunga, 16 proc. ma amerykański Whirlpool, a 15 proc. szwedzki Electrolux - dane obejmują 2023 r.

Układ sił zmienia się głównie z powodu Beko Europe, jej roczne zdolności produkcyjne wynoszą około 24 milionów urządzeń wytwarzanych w 11 zakładach produkcyjnych.

Turecki koncern Beko Europe poinformował, że podjął już kroki w kierunku zakończenia działalności zakładów w Łodzi (produkcja kuchenek, suszarek i komponentów plastikowych) oraz wrocławskiej fabryki lodówek, a także niektórych stanowisk biurowych.

Gdzie Beko zamyka fabryki

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Roy Perticucci, prezes Allegro: Nie traktuję konkurencji jako zagrożenia
Handel
Allegro podało wyniki i prognozy. Akcje tanieją
Handel
Założyciel CCC pokieruje Modivo
Handel
Słynny producent plastikowych pojemników złoży wniosek o upadłość
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Handel
Brytyjskie kontrole warzyw i owoców z Unii nie tak prędko