Brexit bije w handel kwiatami na Wyspach. Walentynki podrożeją

Doroczne święto zakochanych 14 lutego wiąże się z wręczaniem bukietów kwiatów. Właściciele kwiaciarni w Wielkiej Brytanii obawiają się, że brexit mocno zaszkodzi ich walentynkowym wpływom.

Publikacja: 14.02.2024 16:51

Brexit bije w handel kwiatami na Wyspach. Walentynki podrożeją

Foto: Bloomberg

Kwiaciarnia Giraffe Flowers w Manchesterze też przygotowywała się do Walentynek. Firma ma dwa punkty sprzedaży w mieście i przewidywała, że uda się sprzedać 14 lutego 7 tys. róż. Anna Molicka, główna specjalistka w tej firmie zakłada, że w ten specjalny dzień za rok kwiaty zdrożeją nawet o 20 proc. - odnotował Reuters.

W tym roku Giraffe Flowers oferuje bukiet czerwonych róż za 40 funtów (ponad 600 zł), ale przewiduje, że za rok będzie on kosztować 50 funtów, bo stopniowe wprowadzanie zmian w przepisach celnych po rozstaniu się z Unią Europejską już się zaczęło i będzie trwać.

Czytaj więcej

Brytyjczykom coraz trudniej wydostać się z ubóstwa

Od 31 stycznia sklepy oferujące wyroby pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, np. schłodzone i mrożone mięso, jaja, sery i niektóre cięte kwiaty muszą przedstawiać brytyjskim władzom eksportowe zaświadczenia sanitarne (EHC). Ten obowiązek wynikający z przepisów będzie coraz ostrzejszy. 30 kwietnia zaczną się fizyczne kontrole tych towarów, a od 31 października zaczną obowiązywać zaświadczenia bezpieczeństwa. — Moim zdaniem, granice nie ułatwiają handlu kwiatami, wystarczy zwłoka dwóch dni i ich jakość będzie gorsza. Nie będą tak świeże jak były dotąd - powiedziała Anna Molicka.

Brexit przyniósł biurokrację

Holenderscy eksporterzy kwiatów zaprotestowali przeciwko wprowadzeniu kontroli granicznych, brytyjscy importerzy są zaniepokojeni, a rząd w Londynie twierdzi, że pracuje nad tym, by zapewnić płynny przebieg hndlu. Wcześniej, po wyjściu Wielkiej Brytanii z jednolitego rynku od 2021 r. odroczył pięciokrotnie pełne wdrożenie kontroli żywności i świeżych produktów na granicy, bo obawiał się zakłóceń pracy w portach i kryzysu kosztów utrzymania rodzin.

Czytaj więcej

Burmistrz Londynu: Plany rządu spowodują kryzys na rynku pracy

Unia Europejska z kolei natychmiast wprowadziła nowe przepisy w życie, co wywołało opóźnienia przeładunków w portach i skłoniło niektórych brytyjskich eksporterów, producentów serów i wołowiny najwyższej jakości, do zaprzestania eksportu, przynajmniej w początkowym okresie.

Anna Molicka z kwiaciarni Giraffe Flowers ubolewa, że procedury celne są coraz bardziej biurokratyczne. — W ostatnich 30 latach nie było takiej potrzeby. Wszystko funkcjonowało — stwierdziła. Zapytana o wielkość obrotów w dzień Walentynek odparła, że „klienci będą po prostu kupować mniej”.

Handel
Lepsze dwa lata dla handlu na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Handel
Walka na ceny z dyskontami wychodzi poza żywność. Teraz odzież i wyposażenie domu
Handel
Grzegorz Pytko, Biedronka: To nie my rozpoczęliśmy ostrą walkę na obniżki cen
Handel
Koniec hamowania wzrostu cen w sklepach. Co najmocniej drożeje?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Handel
Nowa sieć dołączyła do wojny cenowej. Daje zniżki na karty Lidla i Biedronki