Choć na świecie sprzedaż internetowa spada, w efekcie rosnących cen i przez to ograniczanych wydatków konsumenckich, w Polsce tego nie widać.  Allegro podało, że w pierwszym kwartale wartość sprzedaży brutto na platformie (GMV) w Polsce wzrosła 14 proc. rdr do 12,3 mld zł. W całej grupie, wraz z rynkiem czeskim, wzrosła o 21,4 proc. rdr.

W efekcie przychody z działalności w Polsce wzrosły w pierwszym kwartale o 22,7 proc. rdr do 1,71 mld zł. Z kolei liczba aktywnych kupujących na Allegro wzrosła czwarty kwartał z rzędu do 14,2 mln, zaś średnia wartość GMV na aktywnego klienta zwiększyła się o prawie 10 proc. rdr do 3,6 tys. zł.

Czytaj więcej

Dobre czasy dla sprzedawców online się skończyły

W drugim kwartale 2023 r. Allegro planuje wzrost GMV z działalności w Polsce na poziomie 11-12 proc. rdr, przy wzroście przychodów o 16-18 proc. i skorygowanej EBITDA o 13-16 proc. rdr. W Czechach przewidywana wartość GMV spadnie w drugim kwartale o 3-6 proc. rdr, przychody będą o 8-11 proc. niższe rdr, a skorygowana strata EBITDA wyniesie 110-120 mln zł. Wydatki inwestycyjne szacowane są na 110-120 mln zł w Polsce i 35-40 mln zł w Czechach. Na poziomie skonsolidowanym, Allegro szacuje wzrost GMV w drugim kwartale na 10-11 proc. rdr, a przychodów o 9-11 proc. Skorygowana EBITDA grupy powinna być o 3-8 proc. rdr wyższa, zaś łączne inwestycje na drugi kwartał spodziewane są na poziomie 145-160 mln zł.

- Kolejnym kluczowym celem jest rozwój Allegro.cz, któremu chwilę zajmie zbilansowanie tempa spadającego biznesu tradycyjnego w MALLu. Podobnie jak w większości krajów Europy Środkowej poza Polską, konsumenci w Czechach nie są jeszcze zaznajomieni z modelem marketplace - mówi Roy Perticucci, prezes Allegro. - Zamierzamy wyciągnąć jak najwięcej wniosków ze startu w Czechach, aby na tej bazie opracować plan działań, który pozwoli nam w przyszłości szybciej wchodzić na nowe rynki w obrębie działania segmentu MALL - dodaje.