Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 04.10.2023 06:27 Publikacja: 04.05.2023 03:00
Foto: mat. pras.
Wzrosty wzięły się stąd, że na początku pandemii rynek budowlany w Polsce nieco przyhamował. Kumulował popyt, który zaczął się pojawiać cztery–pięć miesięcy po wybuchu epidemii koronawirusa. Po każdej wojnie budownictwo odżywa. Ludzie chcą budować, odbudowywać, remontować. Pandemia była trochę jak wojna. Na skutek narzuconych w jej czasie ograniczeń wiele osób uznało, że życie w mieszkaniach jest niewygodne. Zaczęli się więc budować na potęgę. To i zerowe stopy procentowe, a więc stosunkowo tanie i łatwo dostępne kredyty, nakręciło popyt na materiały budowlane. Mieszkaniówka przy tym też się mocno ożywiła. A ekonomia pokazuje, że jak jest duży popyt, to ceny zaczynają rosnąć. Było to przy tym zjawisko ogólnoświatowe. Polscy producenci materiałów budowlanych dostarczali je więc nie tylko na rynek krajowy, ale też za granicę, z oczywistych powodów – woleli zarobek w euro niż w złotych. W efekcie materiałów w Polsce było jednak mniej, co dodatkowo potęgowało wzrosty cen.
Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aż 70 proc. ankietowanych wskazuje tę metodę jako najczęściej wybieraną podczas zakupów internetowych. Choć gotówka jest wskazywana znacznie rzadziej, to wciąż jest uważana za najbezpieczniejszą.
"Dogadaliśmy ważną sprawę. Od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu w Kłajpedzie" - poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
Nawet w okresie wakacyjnym rynek spożywczy skurczył się ilościowo aż o 4 proc. Mimo spowolnienia wzrostu cen nieprędko trend się odwróci.
Wydłużają się negocjacje łódzkich przedsiębiorców w sprawie zmian właścicielskich w sieci sklepów z odzieżą.
Zarządzanie zespołem i efektywnością centrum nowoczesnych usług biznesowych
Ceny surowca diamentowego, czyli surowego, nieoczyszczonego i nieoszlifowanego kamienia – spadły w 2023 r., ponieważ wielu konsumentów po pandemii unika kupowania towarów luksusowych.
Już 64 proc. dorosłych Polaków bierze udział w co najmniej jednym programie lojalnościowym.
Zapotrzebowanie na materiały budowlane jest mniejsze niż w 2022 r. Mimo to ceny tylko niektórych wyrobów spadają. Producenci nie za bardzo widzą pole do ich obniżek, bo cały czas muszą radzić sobie z wysokimi kosztami.
Ubiegły rok upłynął pod znakiem rekordowych wzrostów cen materiałów budowlanych, ale w tym sytuacja zaczyna się stabilizować. Nie ma co liczyć, przynajmniej teraz, na wielkie okazje. Przynajmniej wyhamowały ogromne wzrosty cen.
Ludzkość przygotowuje się do kolejnego etapu eksploracji kosmosu – osadnictwie m.in. na Księżycu i Marsie. Naukowcy szukają sposobu na opracowanie jak najbardziej efektywnych materiałów, z których można byłoby zbudować pierwsze „osiedla”.
Od szczytu cen materiałów budowlanych z tegorocznej wiosny, w listopadzie tempo drożyzny zniżkowało już do „zaledwie” jednej piątej.
Dla wykonawców zamówienia publiczne to biznes. Trzeba o tym pamiętać, aby dobrze realizować zadania nałożone na administrację publiczną.
Po bardzo udanym marcu, w kwietniu aktywność w budownictwie wyraźnie osłabła. Wpisuje się to w oczekiwane przez ekonomistów wyhamowanie inwestycji.
Pomysł budowy Centralnego Portu Lotniczego powstał w latach 70. Jego autorami byli dwaj eksperci w dziedzinie transportu publicznego – Bogusław Jankowski i Henryk Panusz.
Koszty próby resetu wymiaru sprawiedliwości okazały się wysokie, i to na różnych płaszczyznach: ustrojowej, społecznej i gospodarczej.
Sojusze polityczne często nie są w stanie przetrwać próby kampanii wyborczych. Ale jeśli górnolotne deklaracje nagle zastępowane są przez epitety wobec kraju, który napadnięty broni się przed agresją, to gorzej niż zbrodnia – to błąd.
Zdecydowana większość Polaków przywrócenie kontroli na granicach ocenia dobrze. Czy to efekt nasilającej się w Europie paniki i ksenofobii? Czy wręcz odwrotnie: skutek realnej oceny zagrożeń?
Trzymam się daty 2030 r. Bo to jasna zachęta dla nas wszystkich, żeby być gotowym – mówi Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.
Polska jest gotowa do wdrożenia gospodarczych e-sądów – wynika z raportu EBOiR i kancelarii Dentons.
Zaliczki na poczet zysku wypłacane komplementariuszom spółki komandytowej są opodatkowane – twierdzi skarbówka.
Sporo zrozumienia, zwłaszcza w sprawie uwarunkowań politycznych, zebrał od naszych ekspertów program Koalicji Obywatelskiej. Jednak w kilku kwestiach woleliby więcej odwagi.
Greg Fergus, członek Liberalnej Partii Kanady, będzie nowym spikerem Izby Gmin kanadyjskiego parlamentu po tym jak poprzedni spiker, Anthony Rota, zrezygnował ze stanowiska w związku ze skandalem, do jakiego doszło w czasie wizyty w parlamencie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.
Mimo wysokiego popytu deweloperzy są bardzo ostrożni z uruchamianiem nowych projektów. Najtańsze mieszkania znikają z rynku w mgnieniu oka. W efekcie nierównowagi ceny lokali rosną, co firmom jest na rękę.
Tempo gonienia zamożniejszych krajów Zachodu spadło w ostatnich latach. Zdaniem ekonomistów m.in. przez błędy w polityce gospodarczej. Perspektyw szybkiej poprawy nie widać na horyzoncie.
Komisja Europejska jest u progu uwolnienia 13 mld euro dla Budapesztu – ujawnił „Financial Times”.
Na ostatniej prostej wyborów partia rządząca całkowicie podporządkowała politykę zagraniczną sondażom. Odwraca się od Ukrainy w najgorszym możliwym momencie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski podkreślał, że Charków trwając pomimo wszystkiego pomaga w utrzymaniu siły całemu wschodowi Ukrainy.
Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej zapowiedział ogólnokrajowy test systemu ostrzegania o zagrożeniach.
Rzecznik Ministerstwa Obrony Korei Północnej oskarżył USA o zwiększenie "atomowego zagrożenia" w rejonie Półwyspu Koreańskiego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu przekonywał, że jest tylko kwestią czasu, by Ukraina stała się częścią UE.
Polska i Czechy, by zatrzymać nielegalną migrację, wznowiły kontrole na granicy ze Słowacją. Taką politykę popiera trzy czwarte Polaków – wynika z sondażu IBRiS.
Każda kampania adresowana jest do wąskiej grupy wahających się i niezdecydowanych. I tylko do nich.
Po długim remoncie stary gmach Teatru Wielkiego w Poznaniu zyskał najnowocześniejszą scenę operową w kraju i znów zaprasza widzów.
Był czołową postacią zespołu przez prawie 40 lat. Napisał „Arahję” i „Czarne słońca”, solo wydał płytę „Olśnienie”.
W najnowszym raporcie, opracowanym przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju a także kancelarię Dentons, Polska uzyskała wysokie noty za gotowość do wprowadzenia e-sądów rozpatrujących sprawy gospodarcze. Taki typ sądów mógłby zastąpić sędziego w prostych sprawach, niewymagających szerszej analizy.
Branże i zawody związane ze zrównoważonym rozwojem, w tym z ochroną klimatu i energetyką odnawialną, stają się motorem wzrostu zatrudnienia.
Dzisiaj powstają data center o mocy nawet 100 razy większej niż jeszcze pięć czy dziesięć lat temu. A zapotrzebowanie będzie się zwiększać ze względu na rozwój AI – mówi Wojciech Stramski, prezes Beyond.pl.
Brak stabilności przepisów i skomplikowane prawo hamują rozwój start-upów w Polsce. Eksperci ostrzegają, że grozi to przenoszeniem biznesów za granicę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas