Aktualizacja: 12.12.2024 18:56 Publikacja: 27.10.2022 03:00
Foto: Adobe Stock
Z danych branżowej organizacji producentów APPLiA Polska, które „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza, wynika, że kolejny miesiąc sektor kończy z wynikiem poniżej poziomu z 2021 r. W samym wrześniu produkcja dużego sprzętu AGD spadła bowiem o 10 proc. W całym trzecim kwartale była już o 12 proc. niższa niż przed rokiem, a po trzech kwartałach roku spadek produkcji wynosi 13 proc. Po trzech kwartałach produkcja jest niższa już o 2,6 mln sztuk sprzętu AGD, zaś w ciągu ostatnich 12 miesięcy skurczyła się o 3,2 mln sztuk.
Koszt przygotowania tradycyjnych pierogów z kapustą i grzybami wraz z barszczem przed świętami jest w Polsce o 13 proc. wyższy niż rok temu. Tylko Brytyjczycy i Australijczycy notują większy wzrost ceny. Najdroższy obiad zjedzą natomiast Hiszpanie.
W listopadzie ceny wzrosły o średnio 5,5 proc., ale wiele produktów kupowanych często właśnie na święta zdrożało aż w dwucyfrowym tempie. To nie tylko masło, ale także warzywa, owoce, kawa czy czekolada.
Sprzedawcy to tradycyjnie najbardziej zadłużona branża w Polsce, a obecnie są już pod kreską na ponad 2,4 mld zł. Koniunktura im zdecydowanie nie sprzyja, na dotychczasowe problemy i wzrost kosztów nakłada się wojna cenowa dyskontów i konkurencja e-handlu.
Wiele popularnych produktów drożało w ostatnich tygodniach w dwucyfrowym tempie. Rekordy zwyżek pobiły masło, czekolada i warzywa. Ceny nie spadły w żadnej kategorii.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Platforma internetowa zamierza ogłosić publiczne wezwanie do wykupu 100 proc. kapitału zakładowego About You. Wyłożyć na to chce ok 1,1 mld euro.
Polska nie jest już krajem taniej siły roboczej, ale jesteśmy w stanie nadal podnosić produktywność – mówi Adam Cich, wiceprezes Grupy Electrolux.
Choć trzeci kwartał okazał się ostatecznie lepszy od oczekiwań rynkowych, Amica i tak zanotowała spadki na zdecydowanej większości rynków.
Spółka Beko Europe porozumiała się ze związkami zawodowymi w sprawie warunków zwolnienia niemal 2 tys. osób w związku z zamknięciem dwóch fabryk w Polsce.
Jest piątek, 25 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze.
Po trzech kwartałach produkcja AGD jest wyższa r./r. o 4 proc., choć w samym trzecim kwartale wzrost wyniósł już 7,5 proc. To cieszy, choć branża cofnęła się pod względem skali do 2015 r.
Koncern, do którego należą teraz zakłady wcześniej należące do amerykańskiego Whirlpoola, zapowiedział zamknięcie fabryk kuchni, suszarek i komponentów w Łodzi oraz wrocławskiej fabryki lodówek. W sumie pracę straci 1,8 tys. osób.
Koncern ma znakomitą finansową passę i zwiększa wydatki na badania i rozwój. Jednak w Wielkiej Brytanii, która miała być centrum B+R Dysona, pracownicy będą musieli szukać nowego zajęcia, bo koncern chce być „przedsiębiorczy i elastyczny”.
Bruksela szykuje regulacje, by zmusić do naprawiania sprzętu, zamiast wyrzucania go po pierwszej usterce, ale będzie problem, kto ma to robić. W ostatnich 14 latach liczba serwisów zmalała w Polsce o ponad 10 proc., do 16,4 tys.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas