Wielka Brytania wyszła z Unii 1 stycznia 2021, ale podzieliła na etapy i odroczyła wprowadzenie pełnej kontroli granic, natomiast Unia wprowadziła natychmiast kontrolę przepływu towarów. Od 1 stycznia 2022 firmy z krajów UE eksportujące towary przemysłowe lub żywność do Wielkiej Brytanii muszą składać w urzędach celnych pełne deklaracje. Kupujący muszą z kolei wykazać, że zamówione artykuły są zwolnione ze stawek celnych na mocy przepisów o ich pochodzeniu — podał dziennik „La Tribune” za Reuterem.

Martin McTague, wiceprezydent brytyjskiej federacji małych firm FSB uprzedził, że wejście w życie nowej kontroli w imporcie może wywołać poważne zakłócenia, podczas gdy brytyjski handel odczuł wcześniej problemy z zaopatrzeniem i brak siły roboczej częściowo z powodu pandemii.

Czytaj więcej

Francja może rozsadzić Unię Europejską

Rozstanie Wielkiej Brytanii z największym na świecie blokiem handlowym miało duży wpływ na brytyjski eksport na kontynent w związku z wprowadzeniem formalności administracyjnych zmuszających firmy do wypełniania wielu dokumentów i pokrywania kosztów transportu przez granicę. Duże firmy dostosowały się szybko do tych zmian zatrudniając dodatkowych pracowników, natomiast małe i średnie mają cały czas problemy z wysyłką małych partii żywności czy odzieży, nieopłacalnych finansowo.

Kontrole weterynaryjne w imporcie żywności zostały odroczone do lipca. Również później zaczną obowiązywać deklaracje celne w handlu między Irlandią Płn. i Wielką Brytanią, bo trwają rozmowy Londynu z Brukselą o trybie wymiany handlowej.