Amazon masowo niszczy nowe towary. Na przemiał idzie wszystko

Co się dzieje z towarami, które klienci odsyłają Amazonowi? Niemiecka telewizja ZDF i magazyn "Wirtschaftswoche" twierdza, że amerykański koncern je niszczy.

Aktualizacja: 08.06.2018 19:42 Publikacja: 08.06.2018 13:27

Amazon masowo niszczy nowe towary. Na przemiał idzie wszystko

Foto: Bloomberg

ula

Zdaniem dziennikarzy w niemieckim Amazonie dziennie niszczonych jest towarów za kilkadziesiąt tysięcy euro.

"Na przemiał" idą tablety, lodówki, telefony, zmywarki i meble. Niemal wszystko praktycznie nowe i sprawne, tyle tylko, że odesłane przez klientów Amazona. Według dziennikarzy Amazon niszczy towary także na zlecenie innych firm.

Amazon nie potwierdza, że niszczy towary odesłane, ale zapewnia, że pracuje nad procedurami, które maja ograniczyć marnotrawstwo.

Wartość zniszczonych towarów nie jest z punktu widzenia finansów problematyczna dla koncernu, który w zeszłym roku miał obroty w wysokości 15 mld dolarów. Jednak z punktu widzenia etycznego niszczenie sprawnego sprzętu jest według analityków co najmniej dwuznaczne.

- To jest ogromny skandal - uważa Jochen Flasbarth, sekretarz stanu w federalnym ministerstwie ochrony środowiska i dodaje, że to przykład marnowania surowców.

Ekspertka Greenpeace Kirsten Bodde uważa, że powinien być prawny zakaz niszczenia sprawnego sprzętu RTV i AGD. Firma, która pozwala klientom na odesłanie zamówionego i nieużywanego towaru a potem dosłownie wyrzuca go na śmietnik marnuje surowce. I to tylko dlatego, że nie opłaca się jej przepakować go w nowe opakowania i ponownie wystawić na sprzedaż.

Handel
Rozejm USA i Chin w wojnie handlowej. Doszło do porozumienia w sprawie ceł
Handel
Sukces w Genewie. USA-Chiny zawarły porozumienie po maratonie rozmów
Handel
Bruksela szykuje kontratak. Konsultuje cła na towary z USA i złoży skargę do WTO
Handel
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Handel
Donald Trump podał, ile powinny wynieść nowe cła na Chiny. W weekend ruszą rozmowy
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem