Reklama
Rozwiń

Dyskonty jak delikatesy, zwłaszcza na święta

Lidl czy Biedronka przeobraziły się z tanich sklepów w alternatywę dla pozostałych segmentów rynku. Dyskonty to już główny kanał sprzedaży żywności, także premium.

Aktualizacja: 05.04.2017 09:34 Publikacja: 04.04.2017 20:24

Dyskonty jak delikatesy, zwłaszcza na święta

Foto: 123RF

Gdy pod koniec marca do wybranych sklepów Biedronki trafiły homary, branżowi analitycy zastanawiali się, czy to nie za dużo dla klienta, który zwraca uwagę głównie na ceny. Z badania TNS wynika, że ogółem głównym kryterium wyboru jest szerokość oferty, ale w dyskontach jest to cena.

Biedronka nie podaje danych dotyczących sprzedaży konkretnych produktów, ale na rynek poszedł po raz kolejny jasny sygnał – nie jesteśmy już tanim sklepem z kiepską ofertą. Nie tylko mamy to samo co inne sieci, ale nawet potrafimy je przeskoczyć ofertą z najwyższej półki.

Sieci dyskontowe – zazwyczaj pod markami własnymi – oferują teraz produkty, jakie jeszcze kilka lat temu nie mogłyby trafić na ich półki z powodu zbyt wysokich cen. Widać to choćby po sieci Kaufland, która od sezonu świątecznego 2015 r. oferuje ekskluzywne produkty spożywcze pod marką Exquisit.

– To około 70 artykułów z kategorii premium, a wśród nich można znaleźć przystawki, wędliny i sery, specjały mięsne, desery i słodycze, przekąski. Produkty Exquisit spotykają się z zainteresowaniem klientów, dlatego dostępne są w stałej ofercie marketów Kaufland – podaje biuro prasowe sieci.

Dyskonty, ale też hiper- lub supermarkety, wprowadzając coraz więcej produktów z półki premium z powodzeniem wypełniły niszę na rynku powstałą po zniknięciu sieci Alma. Szczególnie widać to w sezonie przedświątecznym.

– Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc to sezony, w których chętniej sięgamy po produkty cechujące się ponadprzeciętną jakością. Późną jesienią 2014 roku zaoferowaliśmy klientom Tesco Finest, wysokiej jakości produkty, powstałe z wyselekcjonowanych składników, o oryginalnym pochodzeniu. Kilka miesięcy później produkty te powróciły już jako stała oferta – mówi Michał Sikora, rzecznik Tesco Polska.

Firma przygotowała oferty premium także na obecny sezon. To choćby rozbudowany bardziej niż zwykle asortyment ryb i serów z wyższej półki. – W ofercie znajdziemy tak mocno „dedykowane" świętom produkty, np. białe jaja na pisanki czy jaja przepiórcze Finest – dodaje Michał Sikora.

Wielkanoc pod względem skali wydatków jest z punktu widzenia branży handlowej znacznie mniej istotna niż Boże Narodzenie. Z badania Barometr Providenta wynika, że statystyczna rodzina wydaje w związku z wiosennymi świętami ok. 400 zł, podczas gdy na Boże Narodzenie niemal dwukrotność tej kwoty.

Mimo tej różnicy zawsze jest to okazja do zwiększonych wydatków konsumenckich, a sieci zazwyczaj starają się takie prezenty wykorzystywać. – Co ciekawe, nie widać w wynikach badań znaczących różnic między miastem i wsią. We wszystkich kategoriach wielkości miejscowości zamieszkania średnia deklarowana kwota na organizację świąt oscyluje wokół 400 zł – zauważa Mariusz Pawłowski, dyrektor Departamentu Customer Intelligence w Provident Polska.

Konsumenci coraz bardziej wymagający

W większości typów sklepów spada znaczenie ceny jako głównego kryterium wyboru. Tylko w przypadku dyskontów jest ona wymieniana na pierwszym miejscu, ale tylko z niewielką przewagą nad innymi kryteriami. Dla klientów hipermarketów ważniejszy jest duży wybór, a dla kupujących w małych sklepach priorytetem jest z kolei atrakcyjna lokalizacja sklepu.

Handel
Cła będą wyższe od zapowiadanych? Donald Trump: Zaczynamy wysyłać listy do krajów
Handel
Popularny japoński napój drożeje. Szykujcie się na coraz droższą matchę
Handel
Ostatnie chwile na wynegocjowanie pokoju w wojnie celnej Donalda Trumpa z Europą
Handel
Mrożonki kupujemy nie tylko w czasie upałów. Lody nie są jedynym hitem
Handel
Cła Trumpa mogą uderzyć w hossę na giełdzie w Tokio