Reklama
Rozwiń

Rosja: 3 mld dolarów stracone przez sankcje

W wyniku sankcji USA rosyjskie koncerny straciły kontrakty na ponad 3 mld dol., twierdzi Biały Dom.

Aktualizacja: 21.02.2018 18:32 Publikacja: 21.02.2018 16:23

Rosja: 3 mld dolarów stracone przez sankcje

Foto: Bloomberg

- Jesteśmy zadowoleni z tego, że niektóre kraje przestały kupować część rosyjskich towarów i materiałów. Uważamy, że udało się nam zatrzymać transakcje na ponad 3 mld dol. - oświadczyła Heather Nauert przedstawicielka Białego Domu, podczas środowego briefingu. Przypomniała, że USA uprzedziły inne państwa przed zawieraniem kontraktów z rosyjskimi firmami branży zbrojeniowej. Jeżeli takie ostrzeżenie zignorują, to USA wprowadzi sankcje także wobec tych państw, przypomniała Nauert.

Na opublikowanej w końcu października 2017 r czarnej liście rosyjskich firm objętych sankcjami znalazło się 39 przedsiębiorstw. W tym kluczowe w branży: Kałasznikow (od tego miesiąca w 75 proc. należący do jednego człowieka - dyrektora generalnego); Rostech (państwowa korporacja zbrojeniowa skupiająca ok. 230 przedsiębiorstw), Rosoboroneksport (państwowy, wyłączny eksporter rosyjskiej broni), Sukhoi, Tupolew, MiG (producenci samolotów, w tym bojowych myśliwców i śmigłowców), Almaz-Antey (produkuje systemy rakietowe i obrony przeciwlotniczej) i inne.

W styczniu Kreml powołał specjalny sztabu operacyjnego, którego zadaniem jest „zapewnienie równomiernego rozwoju obronno-przemysłowego kompleksu kraju w warunkach prognozowanego zaostrzania bezprawnych sankcji USA".

Sztab, na którego czele stanął Oleg Boczkariow wiceprezes Ligi Pomocy Przemysłowi Obronnemu, podlega komisji wojskowo-przemysłowej, którą kieruje Władimir Putin, Rogozin jest jego zastępcą.

Rosjanie uważają, że prawdziwym powodem nowych amerykańskich restrykcji jest chęć usunięcia z rynku światowego rosyjskiej broni. Dlaczego, bo ma on być „tańsza, a jakościowo nie ustępuje analogicznym produktom z Ameryki czy Europy, a bywa, że je przewyższa".

W rzeczywistości wprawdzie Rosja jest drugim po USA eksporterem broni, ale oba kraje dzieli w tej dziedzinie przepaść. W 2016 r Rosja sprzedał broni za 26,6 mld dol. (7,1 proc. w globalnej sprzedaży broni na świecie). USA - za 217,2 mld dol.. Amerykańskie koncerny mają blisko 58 proc. udziału w globalnym rynku broni.

W listopadzie 2017 r magazyn Defense News opublikował coroczny ranking największych stu koncernów zbrojeniowych globu według przychodów za 2016 r. Ze stu firm aż 42 to producenci uzbrojenia z USA. Rosja ma w zestawieniu sześć przedsiębiorstw. Najwyżej z nich na 11 pozycji uralski Almaz-Antey (7,4 mld dol.).

Obecnie największym problemem rosyjskich fabryk broni jest zadłużenie i trudności w uzyskaniu kolejnych kredytów. Na początku stycznia z finansowania przemysłu obronnego wycofał się największy prywatny bank Rosji - Alfa-bank. Jego główny udziałowiec oligarcha Michaił Fridman tłumaczył to amerykańskimi sankcjami.

Kreml chce stworzyć specjalny bank do obsługi swojej zbrojeniówki.

Gospodarka
Jak Putin „zbombardował” 14 procent rosyjskiej gospodarki. Liczby porażają
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Gospodarka
Autor bestsellera „Kaput”: Polska jest coraz ważniejsza
Gospodarka
Donald Trump znów wzywa szefa Fedu do dymisji. Zyskał nowego sojusznika w tej walce
Gospodarka
Obowiązki domowe: oszczędność czy zysk? GUS policzył, ile warta jest praca rodzin
Gospodarka
Była szefowa MSZ Hiszpanii: Wobec ceł Donalda Trumpa bądźmy twardzi