Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 10.06.2020 15:17 Publikacja: 10.06.2020 15:17
Foto: Bloomberg
Kwota ta jest sporo niższa od odnotowanej w kwietniu, kiedy banki pożyczyły 240,7 mld dolarów. Jednak porównując omawiany okres do maja ubiegłego roku, chińskie banki pożyczyły o 27,1 proc. więcej. Ekonomiści ankietowani przez Reutersa spodziewali się spadku majowej kwoty pożyczek do 212,4 mld dolarów.
Porównując z danymi z kwietnia, kwota przeznaczona na kredyty hipoteczne w maju zwiększyła się o 5,6 proc., natomiast na kredyty korporacyjne spadła o 11,5 proc. Szeroka podaż pieniądza M2 (czyli pieniądz gotówkowy, wkłady w bankach płatne na żądanie, inne zobowiązania banków o terminie zapadalności do dwóch lat i depozyty oszczędnościowe) wzrosła o 11,1 proc. w porównaniu z majem 2019 r. Ekonomiści przewidywali wzrost tego wskaźnika o 11,3 proc. Wskaźnik charakterystyczny dla Ludowego Banku Chin – TSF – odnoszący się do wielkości środków przekazany przez chiński system finansowy sektorowi prywatnemu, wzrósł w maju do 12,5 proc. z 12 proc. w kwietniu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wielkoskalowej powodzi nie przewidujemy - mówili dziś w Sejmie eksperci IMGW. Rzeki podniosły się nawet o 1,5 m....
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Rola Ameryki na globalnej mapie geopolitycznej znalazła się w centrum uwagi ekspertów podczas dyskusji, która wp...
Bruksela chce utworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy w wartości 100 mld euro. Ma to pomóc zakończyć ros...
Wojna rozpętana przez rosyjskiego dyktatora będzie kosztowała Rosję utratę do 14 proc. PKB. Wyliczyli to nie obc...
Jeśli niemiecki rząd nie wywiąże się z umowy, jeśli gospodarka pod presją ceł nie obroni się, to ludzie zwrócą s...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas