Nadwyżka w obrotach z resztą świata wyniosła 1,41 mld dolarów kanad. (1,11 mld USD), była największa od lipca 2014. Analitycy ankietowani przez Reutera przewidywali deficyt 1,4 mld CAD.
- Na tym morzu złych wiadomości pojawiła się rajska wyspa. Wszystko wzrosło. W dużym stopniu to zasługa naszego największego partnera handlowego — stwierdził Peter Hall, główny ekonomista w Export Development Canada i zauważył, że popyt w Stanach będzie nadal duży, bo gospodarka krzepnie wraz z upowszechnianiem szczepień, które nasilają jej odrodzenie.
Kanadyjski eksport wzrósł w styczniu o 8,1 proc. dzięki dużej sprzedaży Stanom używanych samolotów. Nawet bez tej nietypowej transakcji łączny eksport zwiększył się wraz z dużą sprzedażą sztabek złota, ropy naftowej i drewna budowlanego. Wykluczając zawirowania z 2020 r. był to największy wzrost eksportu od 1995 r. Eksport usług poprawił się nieznacznie dzięki sektorowi transportu, nadal jednak jest o 16,3 proc. mniejszy niż w lutym 2020. Import wzrósł o 0,9 proc., głównie z powodu sprowadzania surowców energetycznych. Deficyt bilansu handlowego w grudniu wyniósł ostatecznie 1,98 mld CAD,
- Powrót nadwyżki w styczniu jest zgodny z oczekiwaniami, że pozycja handlowa Kanady ulegnie poprawie w ciągu 2201 r. wraz z powrotem globalnego popytu i lepszymi cenami energii — stwierdził Ryan Brecht, starszy ekonomista w Action Economics.