Prezes amerykańskiego banku: Donald Trump miał rację

Jamie Dimon ma ostrzeżenie dla Demokratów: nie lekceważcie zwolenników Trumpa jako osób, które pociąga wyłącznie jego osobowość. Były prezydent Donald Trump miał rację w niektórych kluczowych kwestiach, twierdzi dyrektor generalny JPMorgan.

Publikacja: 18.01.2024 09:41

Jamie Dimon: Donald Trump miał rację

Jamie Dimon: Donald Trump miał rację

Foto: AFP

„Chciałbym, żeby Demokraci mówili nieco ostrożniej, kiedy mówią o MAGA” – powiedział Dimon w CNBC ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Dimon, który w przeszłości starł się z Trumpem, a wcześniej określał siebie jako „ledwie Demokratę”, powiedział, że ludzie „w zasadzie robią kozły ofiarne” ze zwolenników Trumpa. Powiedział, że Demokraci używają etykiety „MAGA”, aby oskarżać zwolenników Donalda Trumpa o to, że zachowują się jak były prezydent, zamiast słuchać ich obaw. „Nie sądzę, że głosują na Trumpa ze względu na jego wartości rodzinne” – powiedział Dimon.

Czytaj więcej

Amerykański biznes apeluje: Odsuńcie Trumpa od władzy

„Trump całkiem nieźle rozwinął gospodarkę”

Prezes JP Morgan powiedział CNBC, że Trump „miał trochę racji w sprawie NATO. Miał trochę racji w sprawie imigracji. Całkiem nieźle rozwinął gospodarkę. Reforma podatkowa zadziałała”. Dimon dodał dalej, że Trump również miał rację w niektórych kwestiach Chin. „Nie podoba mi się, kiedy mówił takie rzeczy o Meksyku” – stwierdził Dimon, odnosząc się do ogłoszenia przez Trumpa swojej kandydatury w 2015 roku, kiedy powiedział, że kraj wysyła przestępców i gwałcicieli do Stanów Zjednoczonych. „Ale nie mylił się co do niektórych z tych kluczowych kwestii i dlatego ludzie głosują na niego” - dodał.

Krytycy Trumpa argumentują, że jego polityka nie rozwiązała podstawowych problemów, takich jak nierówność i nielegalna imigracja. Wielu przeciwników Trumpa argumentuje, że jego rzekome przestępcze zachowanie podczas sprawowania urzędu i po jego odejściu powinno uniemożliwić mu zdobycie nominacji Republikanów. Trumpowi postawiono 91 zarzutów w czterech sprawach karnych, w tym za próby unieważnienia wyborów w 2020 roku.

Czytaj więcej

„Chmury burzowe nad gospodarką”. Prezes amerykańskiego giganta ostrzega

Trump nie lubi Jamie Dimona

Komentarze Dimona są godne uwagi nie tylko dlatego, że jest on jednym z najbardziej wpływowych dyrektorów generalnych na świecie, ale także dlatego, że w przeszłości szef JPMorgan kłócił się z Trumpem – podkreśla CNN. W maju Dimon powiedział, że Trump nie rozumie pułapu zadłużenia i jaka jest jego stawka, dodając, że to po prostu „kolejna rzecz, o której nie wie zbyt wiele”. Wsparcie Dimona dla rywalki Trumpa w wyborach prezydenckich Nikki Haley również zirytowało byłego prezydenta.

Dimon apeluje, aby krytycy Trumpa okazywali „trochę więcej szacunku naszym współobywatelom” i zadali sobie pytanie, dlaczego wspierają oni Trumpa. Przypomniał wcześniejsze komentarze Demokratów krytykujące wyborców, przypominając opis przez Hillary Clinton w 2016 r. niektórych zwolenników Trumpa jako „godnych pożałowania” oraz uwagi byłego prezydenta Baracka Obamy z 2008 r. na temat ludzi na Środkowym Zachodzie trzymających się „broni lub religii”. Dimon ostrzegła, że ta negatywna narracja „na temat MAGA zaszkodzi kampanii wyborczej Joe Bidena”.

Gospodarka
Rosjanie atakują Ukrainę z wózków golfowych. Przemysł nie nadąża za stratami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gospodarka
Charles Michel: Europejczycy mają dziewięć bilionów euro oszczędności
Gospodarka
Joanna Tyrowicz: W kwestii inflacji nie powinniśmy liczyć na łut szczęścia
Gospodarka
Odra i Wisła zagrożone katastrofą. "Chęci rządu do zmiany tego stanu nie widać"
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gospodarka
Echa wywiadu z minister przemysłu. Tusk wspiera, minister precyzuje, PiS krytykuje