Nawet zamożnych nie stać na ślub. Skutki spowolnienia w Chinach

Zadyszka, którą złapała gospodarka Państwa Środka, ma dość niespodziewane skutki. Nawet zamożni Chińczycy przestają zawierać małżeństwa z powodów finansowych.

Publikacja: 16.01.2024 16:40

Nawet zamożnych nie stać na ślub. Skutki spowolnienia w Chinach

Foto: Bloomberg

Spowolnienie w drugiej co do wielkości gospodarce świata widać nie tylko w spadku chińskiego importu czy w sygnałach o problemach niektórych chińskich koncernów, ale także na bardziej podstawowym poziomie życia społecznego. Zamożni młodzi Chińczycy zmagają się bowiem z coraz częściej z dylematem, jak ułożyć sobie życie rodzinne w sytuacji, gdy ślub jest kosztownym przedsięwzięciem.

Czytaj więcej

Chiński eksport spadł po raz pierwszy od 2016 roku

- Zawarcie związku małżeńskiego jest dla nas bardzo kosztowne, zwłaszcza w tak dużym mieście, jak Szanghaj – twierdzi w rozmowie z agencją Reuters Victor Li, przedsiębiorca z Szanghaju.

Mający 32 lata zamożny biznesmen chciałby się ożenić, ale niepewne perspektywy gospodarcze i niskie zaufanie konsumentów sprawiają, że ma duże wątpliwości, czy stać go na ślub. A zawarcie małżeństwa w Chinach nie jest tanie – wesela faktycznie są dwa (jedno w domu panny młodej, drugie u pana młodego), każde wiąże się z wydatkami na alkohol i jedzenie. Do tego dochodzą różne zobowiązania związane z powiązaniem rodzin.

Czytaj więcej

Bogaci Chińczycy uciekają i wywożą ogromne majątki za granicę

Niechęć do zawierania małżeństw nie dotyczy wyłącznie zamożnych. A wręcz dotyczy przede wszystkim biedniejszych Chińczyków – wraz ze wzrostem bezrobocia wśród młodych maleje liczba zawieranych związków małżeńskich. A to wpływa na poziom urodzeń, gdyż w Chinach samotnym matkom odmawia się często świadczeń socjalnych, preferując dzieci z formalnie pełnych związków.

Sytuacja budzi zaniepokojenie decydentów, gdyż liczba ludności Chin spada drugi rok z rzędu. W zeszłym roku prezydent Xi Jiping mówił, że konieczne jest „aktywne kultywowanie nowej kultury małżeństwa i wychowywania dzieci”. Wzięły to sobie do serca władze lokalne, które wprowadziły różne środki zachęcające do zakładania nowych rodzin, w tym ulgi podatkowe, dotacje do mieszkań czy nagrody pieniężne za zawarcie związku małżeńskiego w sytuacji, gdy panna młoda ma 25 lat lub mniej.

Gospodarka
Polityka nadal rządzi w państwowych spółkach
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gospodarka
Kadrowa rewolucja wolniejsza niż za PiS, ale rekrutacja często pozorna
Gospodarka
Rząd Portugalii przed trudnym zadaniem
Gospodarka
MFW: światowa gospodarka solidna, ale może być lepiej
Gospodarka
Rosjanie atakują Ukrainę z wózków golfowych. Przemysł nie nadąża za stratami