MFW pomaga ekipie Javiera Milei w Argentynie

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podał o umowie z Argentyną ws. przyznania jej 4,7 mld dolarów w ramach programu restrukturyzacji zadłużenia. Kraj ten znalazł się w okowach inflacji, urząd statystyczny INDEC podał, że w grudniu wyniosła 25,5 proc., co dało w całym roku 211,4 proc.

Publikacja: 13.01.2024 11:56

Javier Milei, prezydent elekt Argentyny

Javier Milei, prezydent elekt Argentyny

Foto: Bloomberg

Najszybciej rosły ceny artykułów spożywczych dotkliwie zmniejszając możliwości finansowe obywateli, zwłaszcza starszych wiekiem. Wielu emerytów przyznaje, że nie stać ich w tej chwili na organizowanie spotkań przy grillu, co dotąd było tradycją i przyjemnością.

Obecny poziom wzrostu cen jest największy od początku tej tendencji w latach 90., gdy kraj wychodził z okresu hiperinflacji. — Ludzie stracili kontrolę nad wzrostem cen. Reuter odnotowuje przykład właściciela sklepu mięsnego w stolicy, który pomylił się i kazał zapłacić klientowi za zakupy 35 tys. peso (43 dolary) zamiast 15 tys.. Klient wyjął pieniądze i bez słowa uregulował należność.

Czytaj więcej

Argentyna mówi „nie” Putinowi. Nie wejdzie do BRICS, nie chce interesów z Rosją

Nowy prezydent Javier Milei, który doszedł do najwyższego stanowiska w kraju na fali oburzenia społecznego z powodu pogarszających się warunków życia, przystąpił do walki z inflacją, ale zapowiedział, że to potrwa, zanim dojdzie do poprawy sytuacji. Ludzie muszą więc nadal zaciskać pasa, 40 proc. społeczeństwa jest już w strefie ubóstwa.

Decyzja MFW ma pomóc władzom Argentyny

Decyzja MFW powinna ułatwić władzom Argentyny działania mające ustabilizować sytuację. W zamian za tę pomoc rząd kraju zobowiązał się wypracować w tym roku nadwyżkę 2 proc. PKB w budżecie pierwotnym (bez kosztów obsługi długu).

Czytaj więcej

Cios w argentyńską walutę ma pomóc wyjść z kryzysu

Obecna umowa jest siódmą z kolei dotyczącą restrukturyzacji długu 44 mld dolarów zaciągniętego wobec Funduszu. Zawarte z MFW porozumienie dotyczy całości polityki zmierzającej do przywrócenia stabilizacji makroekonomicznej i wznowienia programu przyznawania kredytów, którego nie udało się upowszechnić przez poprzednią ekipę Alberto Fernandeza.

Stanowczy program naprawczy nowego prezydenta ogłoszony 20 grudnia nie spodobał się części mieszkańców, opozycji i związków zawodowych. Jeden z największych w kraju, CGT zapowiedział na 24 stycznia strajk powszechny, najwcześniej przeciwko władzom w ciągu ostatnich 40 lat, w półtora miesiąca po dojściu do władzy nowego prezydenta — odnotowała AFP.

Gospodarka
Polska rozwija się tak, jakby kryzysów nie było
Gospodarka
prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak: Im starsze społeczeństwo, tym więcej trzeba pieniędzy na zdrowie
Gospodarka
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa. Polska na dobrym biegunie
Gospodarka
Raport PIE. Co nam dało członkostwo w UE? Gdzie mamy największe zaległości?
Gospodarka
Zagraniczne firmy zaczęły nieco lepiej oceniać Polskę. Stanęliśmy na podium