Według agencji Bloomberg zakazany zostanie eksport do Rosji m.in. spawarek, chemikaliów, technologii obronnych i udzielania licencji na oprogramowanie. Z kolei unijne firmy nie będą mogły importować z Rosji m.in. ​​metali i produktów aluminiowych.

Zdaniem Bloomberga głównym celem 12 pakietu jest pozbawienie Rosji możliwości omijania istniejących zakazów przez państwa trzecie. Według źródeł agencji w związku z tym, do pakietu sankcji mogą zostać dodane kolejne firmy z  krajów, pomagających Rosji obchodzić ograniczenia. Chodzi o firmy zagraniczne, za pomocą których Rosja pozyskuje niezbędne towary i technologie do produkcji broni.

Czytaj więcej

Powstaje 12 pakiet sankcji; rośnie nerwowość na Kremlu

UE rozważa także nałożenie sankcji mających na celu przestrzeganie przez Rosję pułapu cen ropy wynoszącego 60 dolarów za baryłkę. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej średnia cena rosyjskiej ropy we wrześniu wyniosła 81,8 dolara za baryłkę.

W związku z tym, UE zamierza wprowadzić zakaz transakcji ze statkami objętymi sankcjami; obowiązek notyfikacji przy sprzedaży statku, a także wprowadzić nowe postanowienia umowne zakazujące dostaw ropy powyżej ustalonego limitu cenowego.